Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya 'kış saati' uygulamasına geçti

Giriş Tarihi: 25.10.2015
Dünya 'kış saati' uygulamasına geçti
Dünya kış saati uygulamasına geçti. Yaz saati uygulamasının sona ermesi üzerine saatler 04.00'te bir saat geri alınarak, kış saati uygulamasına başlandı. Yüz seneden beri uygulamada olan ve 1973'teki petrol kriziyle enerji tasarrufu için Avrupa'da önem kazanan yaz ve kış saati uygulaması tartışılıyor. Elektrik enerjisini yakıttan karşılayan Avrupa ülkeleri için petrol krizi uygulamayı zorunlu kılıyordu. Ancak Fransa ve Bekçika gibi birçok ülkede artık bu uygulamanın enerji tasarrufu için pek etkili olmadığı düşünülüyor. Brüksel Özgür Üniversitesi'nde görev yapan Profesör Walter Hecq tasarruflu ampullerin kullanıldığı için saat değişiminin sanıldığı kadar tasarruf sağlamadığını savunuyor. Hacq, 1991'de yaptığı bir araştırmada bu değişimin en fazla yüzde 1 tasarruf sağladığını ileri sürmüştü. Birçok uzman ise saat uygulamalarının biyolojik ritmi bozduğu ve tarım sektörünü etkilediği gerekçesiyle kaldırılmasından yana.

TÜRKİYE'DE 'KIŞ SAATİ' 8 KASIM'DA
Türkiye'de kış saati uygulaması, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi nedeniyle iki hafta ertelemeli olarak 8 Kasım'da başlayacak. Kış saati uygulamasının başlayacağı günün ertelenmesine yönelik düzenleme, daha önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun'un imzasıyla Başbakanlığa gönderilmişti. Bakanlar Kurulu kararıyla yaz saati uygulaması kapsamında gün ışığından daha fazla yararlanmak ve elektrik tasarrufu için saatler 29 Mart'ta 03.00'ten itibaren 1 saat ileri alınmıştı. Bu karara göre, 25 Ekim'de yaz saati uygulamasının sona ermesi ve saatlerin 04.00'ten itibaren 1 saat geri alınarak kış saati uygulamasına geçilmesi gerekiyordu. Yapılan yeni düzenleme doğrultusunda, bu yıl yaz saati uygulaması 1 Kasım'da yapılacak genel seçimler nedeniyle 8 Kasım'da sona erecek ve bu tarihte saatler 04.00'ten 03.00'e alınacak.

DİYANET'TEN UYARI: TAKVİMDEKİ NAMAZ SAATLERİNE 1'ER SAAT EKLEYİN
Diyanet İşleri Başkanlığı, daha önceki açıklamalara göre bu sabaha karşı sona ermesi beklenen ileri saat uygulamasına 2 hafta daha devam edileceğini, bu nedenle basılı takvimlerdeki vakit namazı saatlerinin 15 gün süreyle hatalı olacağı uyarısını yaptı. Diyanet İşleri Başkanlığı, yaz ve kış saatleri uygulamaları dikkate alınarak basılı takvimlerdeki namaz saatlerinin önceden belirlendiğini, öngörülemeyen bu yeni durum karşısında yanlış bilgilendirmenin önüne geçilebilmesi amacıyla cemaatin uyarılmasını istedi. Camilerde verilen vaazlarda ve cemaatin 25 Ekim ile 7 Kasım tarihleri arasındaki dönemde takvimde yer alan vakit namazları saatlerine uymaması buna karşılık takvimlerdeki saatlere bu süre içerisinde 1'er saat eklenerek ezan saatlerinin tespit edilebileceği uyarıları yapıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya 'kış saati' uygulamasına geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN