İlk su altı müzesi kurdeleyle açıldı

Giriş Tarihi: 1.11.2015
İlk su altı müzesi kurdeleyle açıldı

İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından Side açıklarında yaptırılan su altı müzesindeki 110 heykelin açılışı dalgıç kıyafetleriyle kurdele kesilerek yapıldı

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz (İMEAK) Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi tarafından Manavgat ilçesinde yaptırılan Side Sualtı Müzesi, düzenlenen resmi törenle açıldı. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (BAKA) 2014 Mali Destek Programı kapsamında yapılan, Türkiye'nin ilk su altı müzesinin resmi açılışı, Side açıklarında bir teknede gerçekleştirildi. Side Sualtı Müzesi'nin açılışı, İMEAK Antalya Şubesi Başkanı Bekir İnanç Kendiroğlu ve dalgıçlar tarafından önce su altında, ardından da tekne üstünde kurdele kesilerek yapıldı. Törende su akrobatları tarafından da gösteriler sunuldu. Kendiroğlu, Anadolu medeniyeti zenginliklerini anlatan 110 heykelin 9 ay içinde tamamlanarak su altına indirildiğini söyledi. Antalya'da dalış turizmini geliştirmek için ileriki yıllarda Kemer, Alanya ve Antalya merkezinde de su altı müzelerinin kurulmasının planlandığı öğrenildi. Side Sualtı Müzesindeki heykellerin doğaya zarar vermeyecek şekilde yapıldığını anlatan Kendiroğlu, şöyle konuştu: Güzel bir projeyi hayata geçirdik. Beş ana temada yapılan müzemize 110 heykel yerleştirilmişti. Su altı müzemizi bu yıl 30 bin kişi ziyaret etti. Önümüzdeki yıl 100 bin olmasını bekliyoruz. Senelik 500 bin ve ilerleyen zamanlarda 1 milyon ve üstünü hedefliyoruz. Su altı turizminde çok ciddi bir artış var. Ülkemizde çok ciddi dalış turizmi geliri elde edeceğimizi düşünüyoruz.

MEVLEVİ, KURTULUŞ SAVAŞI...

Su altı müzesinin olduğu bölgenin deniz trafiğine kapalı olacağının altını çizen Kendiroğlu, dalış sertifikası olan herkesin, burada ücretsiz dalış yapabileceğini söyledi. Deve kervanı, Poseidon, Mevleviler, Kurtuluş Savaşı ve çiçek bahçesi temalı 110 heykel, Side'nin yaklaşık 1.5 mil açığında, 11, 18 ve 22 metre derinlikte bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk su altı müzesi kurdeleyle açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN