Türkiye'nin en iyi haber sitesi

500 Suriyeli göçmen kutuplarda sıkıştı!

Rusya'dan bisikletle Norveç'e gitmeye çalışan 500 Suriyeli göçmen sınırdan geçmelerine izin verilmeyince kutuplara yakın bir kasabada mahsur kaldı

Giriş Tarihi: 3.11.2015
500 Suriyeli göçmen kutuplarda sıkıştı!
Suriye ve diğer ülkelerden Avrupa ülkelerine ulaşmak için yola çıkan yaklaşık 500 mülteci, Rusya'nın kutuplara yakın uzak kuzey noktalarından Nikel kasabasında mahsur kaldı. Uçak ve diğer ulaşım araçlarıyla Rusya'ya gelmeyi başaran ve oradan Norveç'e geçmeyi planlayan bu mülteciler; sınır muhafızları, dikenli tel engelleri ve zorlu barınacak yer sorunlarıyla baş başa kaldı.

PUTİN'E MEKTUP GÖNDERDİLER

Mülteciler, 13 bin nüfuslu Nikel'den, taksi tutarak Norveç'e ulaşıyor. Bu şekilde 2015'te bin 200 kişinin geçtiği belirtiliyor. 2014'te ise geçenlerin sayısı onlarla sınırlıydı. Bu rota, basında yer almasından sonra mültecilerin dikkatini çekmeye başladı. Sınırı yürüyerek geçmek isteyenler Rus muhafızlarca engelleniyor. Bisikletle geçilmesine izin verildiği iddiaları vardı ancak artık buna da izin verilmediği haberleri geliyor. Kasabanın tek oteli, tıklım tıklım mültecilerle dolu. Mülteciler hafta içinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e mektup göndererek, bisikletle veya bisikletsiz olarak Norveç'e geçmelerine izin verilmesini istedi. Rus mahkemeleri, Afganistan gibi farklı ülkelerden gelen, Suriyeli olmayan mültecilerin ayrılması ve Rusya'dan geri gönderilmesi yolunda karar aldı. Sorunun çözümü için Rusya ve Norveç arasındaki diplomatik temaslar da devam ediyor. Murmansk'taki Norveç Başkonsolosu Ole Andreas, yerel bir TV kanalına yaptığı açıklamada, "bu, hem Rusya hem de Norveç'i sıkıntıya sokan bir sorun, iki ülke birlikte üstesinden gelmeli" dedi. Öte yandan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, sadece ekim ayında 218 binden fazla sığınmacının Akdeniz üzerinden Avrupa'ya geçtiğini açıkladı. Bu yıl hayatını kaybedenlerin sayısı ise 3 bin 329'a ulaştı.

TURKRUS.COM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
500 Suriyeli göçmen kutuplarda sıkıştı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN