Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyük depremin habercisi mi?

ABD'de iki haftada oluşan 685 metre uzunluğunda, 45 metre genişliğindeki gizemli çatlak, korku yarattı. Bunun büyük depremin habercisi olduğuna inanan bölge halkı, büyük panik yaşıyor

Giriş Tarihi: 3.11.2015
Büyük depremin habercisi mi?
ABD'nin Wyoming eyaletinde son iki haftada açılan, 685 metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğindeki çatlak, bölge halkında "felaket işareti" olduğu düşüncesiyle paniğe neden oldu. Eyaletin Big Horn isimli dağlarında açılan çatlağı fotoğraflara bakarak yorumlamaya çalışan jeologlar, çatlağın bir tür toprak kayması nedeniyle meydana geldiğini ve zaman içinde genişleyebileceğini açıkladı. Bölge halkı ise bunun büyük bir depremin habercisi olduğuna inanıyor. Wyoming Jeoloji Araştırmaları'ndan Seth Wittke, yerin altındaki kaplıcaların yeryüzünün nemlenmesine neden olduğunu ve bu durumun zaman içinde toprak kaymalarına yol açtığını belirtti.

NEMLENME TETİKLİYOR

Wittke, "Yeraltındaki nemlenme toprak kaymasını tetikleyen bir etken. Çünkü toprak zaman içinde güçsüzleşiyor ve büyük kütlelerin yataklarını yerinden oynatıyor veya stabilizasyonunu bozuyor" diyerek bu gizemli çatlakla ilgili yorumda bulundu. Özel mülkiyetteki çatlağın tam olarak incelenmesi için arazi sahiplerinden izin alınması gerektiğini belirten jeologlar, iznin acilen çıkması gerektiğini belirtiyor. Çatlağı ilk keşfeden SNS Outfitter ve Guides isimli avcılık turları düzenleyen şirket ise, bir jeoloji mühendisinin bölgeye giderek yarığı incelediğini ve kayalıkların altındaki su kaynağının toprak zeminini oynattığı tespitini yaptığını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük depremin habercisi mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN