Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tecavüzcüye 'saygın tutum' indirimi

Diyarbakır'da 14 yaşındaki kıza tecavüz edip hamile bırakan 22 yaşındaki Y.T.'ye duruşmadaki saygın tutumu nedeniyle indirim uygulanarak 11 yıl 8 ay hapis verildi

Giriş Tarihi: 5.11.2015
Tecavüzcüye 'saygın tutum' indirimi
Diyarbakır'da 2012'de 22 yaşındaki Y.T., duygusal ilişki yaşadığı 14 yaşındaki Z.B. ile gezmek için buluştu. İddiaya göre genç kızı Çiftkapı semtine getiren Y.T., burada mağduru kolundan tutup surların içine çekti. Direnen mağduru kafasına taş vurarak bilincini kaybedecek şekilde döven Y.T., daha sonra baygın yatan kıza cinsel istismarda bulundu. Karnı şiştiği için annesi tarafından hastaneye götürülen Z.B.'nin bir erkek çocuğu oldu. DNA karşılaştırmasında baba olduğu ortaya çıkan Y.T.'nin 43.5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Mahkeme Y.T.'yi önce "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı" ve "Cinsel amaçlı kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından 14 yıl hapis verdi. Ardından sanığın duruşmadaki saygın tutumunu dikkate alarak 11 yıl 8 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Gerekçeli kararda heyet raporuna göre mağdurenin ruh sağlığı bozulmadığı için ceza oranını artıran kanun maddesinin uygulanmadığını belirtti.

16 YILDAN AZ OLMAMALI
Cezanın yasaya aykırı olduğunu söyleyen mağdur avukatı Halime Sanli, "Yeni kanunda bunun cezasının 16 yıldan az olamayacağı açıkça belirtilmesine rağmen mahkeme suç tarihi itibarıyla eski cezayı uyguladı. Sanık yargılamada herhangi bir pişmanlık göstermemesine, ilişkiye girdiğini reddeden bir tutum sergilemesine ve raporlar tamamen sanığın aleyhine olmasına rağmen indirim yapıldı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tecavüzcüye 'saygın tutum' indirimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN