Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soyadı kavgası 'Roman' oldu!

Almanya'da soyadını "El Roman" olarak değiştiren şarkıcı Rafet El Roman, Türk kimliğinde "Rafet Yaşdut" yazdığını bunun da sıkıntı yaşattığını belirtip mahkemeye başvurdu

Giriş Tarihi: 7.11.2015
Soyadı kavgası 'Roman' oldu!
Almanya'da 4 yıllık hukuk mücadelesinin ardından "Yaşdut" olan soyadını "El Roman" olarak değiştiren sanatçı Rafet El Roman'ın Türkiye'deki kimliğinde "Rafet Yaşdut" yazınca karışıklığa neden olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Rafet El Roman, mahkemeden "Yaşdut" ve "El Roman" soyadının aynı kişiye ait olduğunun tespitini istedi. Mahkeme iki soyadının da aynı olduğuna karar verdi. Sanat camiasında "El Roman" soyadını kullanan Rafet Yaşdut özellikle pasaport işlemlerinde karışıklığa neden olduğu gerekçesiyle 5 yıl önce Almanya'da soyadının değiştirilmesi için dava açmıştı. Alman mahkemesi, geçtiğimiz yıl Rafet Yaşdut'un talebini kabul ederek soyadını "El Roman" olarak değiştirilmesine karar verdi. Ancak Alman Mahkemesi'nin soyadını değiştirmesiyle Türkiye-Almanya arasında giriş-çıkış ve pasaport kontrolü, resmi evraklarda, sanatsal sözleşmelerde ve bankalarda soruna neden oldu.

MAHKEME HAKLI BULDU
Özellikle Türkiye'ye her girişinde ve çıkışında büyük problem yaşayan Rafet El Roman'a "Bu kişi sen değilsin" denildi. Her yurtdışı girişçıkışta "Yaşdut" ile "El Roman" soyadının kendisinin olduğunu ve Alman Mahkemesi'nin soyadını değiştirdiğini anlatmak zorunda kalan ünlü sanatçı, Türkiye'de de iki soyadının da kendisine ait olduğunun tespiti için İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı. Talebi değerlendiren mahkeme Rafet Yaşdut'u haklı bularak gerekli işlemlerin yapılmasına karar verdi. Rafet El Roman'ın eski manken Tuğba Altıntop'tan olan kızları Su ve Şevval ile eski kız arkadaşı Yeşim Eryıldırım'dan olan oğlu Edvan'ın da soyadları "El Roman" olarak kayıtlara geçmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soyadı kavgası 'Roman' oldu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN