Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki kardeşin tek dileği birer kalp

Kalp yetmezliği hastalığının pençesindeki Semanur ile kardeşi Muhammet "Nakil" bekliyor. Hastane odası evi gibi olan küçük kız "Umutluyum" diyor

Giriş Tarihi: 8.11.2015
İki kardeşin tek dileği birer kalp
Semanur Işık henüz 14 yaşında. Kalbi onu hayatta tutmaya yetmiyor. Kalp nakli olması gerekiyor. Tam 11 aydır Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kalp bağışı için sırada bekliyor. HSemanur'un 4 yaşındaki kardeşi Muhammet Umut Işık da kalp yetmezliği hastalığının pençesinde. Anne Cennet Işık, "En acil Semanur için kalp bağışı bekliyoruz. Ama hastalık ilerledikçe Muhammet Umut için de kalbe muhtaç olacağız" diyor.

11 AYDIR SIRA BEKLİYOR

Bu hafta Organ Nakli Haftası. Organ naklinin önemine dikkat çekilen haftada Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Kliniği'nde kalp nakli için 14 yaşındaki Semanur Işık, 11 aydır sırada bekliyor. Semanur'un kardeşi Muhammet Umut da kalp yetmezliği hastası. O da ablasıyla aynı odada tedavi altında tutuluyor. En zor organ bağışlardan biri kalp bağışında ancak hastanın beyin ölümü gerçekleştikten sonra bağış yapılabiliyor. Ve oranlar oldukça düşük.

KALP İÇİN GÖÇ ETTİLER

Gaziantep'te oturan Işık ailesi de bu hayati bağışı bekleyenlerden. Işık ailesi çocuklarındaki rahatsızlık nedeniyle önce Ankara'ya gitti. Orada 11 aylık tedavi sürecinin ardından kalp nakli operasyonlarındaki başarısıyla adını duyuran İstanbul'daki Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne müracaat etti. Anne Cennet Işık, "İstanbul'da kiralar çok pahalı olduğu için İzmit'te ev kiraladık. 4 çocuğum var. Semanur en büyükleri. Muhammet Umut ise en küçükleri. Maalesef iki çocuğumun da kalbi yetmiyor. Ama Semanur'un hastalığı çok ilerledi. İnşallah kalp bağışı olursa hayatı kurtulacak" dedi.

OKULUMU ÇOK ÖZLEDİM'
Semanur 11 aydır kaldığı hastane odasını çoktan evi gibi yapmış. En çok arkadaşlarıyla sokakta oynamayı ve okulunu özlediğini söyleyen küçük kız, "Hastane evim oldu. Yine de umudumu yitirmiyorum" dedi. 4 yaşındaki Muhammet Umut ise hastalığının tehlikesinin farkında bile değil. O şimdilik ilaçlarla kontrol altında. Ama kalbindeki yetmezlik nedeniyle ileride kalp nakli için aday hastalardan biri.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki kardeşin tek dileği birer kalp
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN