Nakil böbrekle iki torunlu bir dede

, 22 yaşındayken Türkiye'de yapılan ilk hastalardan biri olmuştu. Şimdi 58 yaşında. Naklin 36'ncı yıldönümünü torunlarıyla kutluyor

Giriş Tarihi: 9.11.2015
Nakil böbrekle iki torunlu bir dede
'Bir ay yaşamaz' dediler, 36 yıl geçti

, 38 yıl önce böbrek yetmezliğine yakalandı. Teşhis konulduktan iki yıl sonra o yıllarda Türkiye için çok yeni olan olmaya karar verdi. Böbrek istediği kardeşi, "Sen hayal görüyorsun", babası "Versem bile birkaç ay yaşarsın" diyerek karşı çıktı. Sonunda yeğenine kıyamayan dayısı, bir böbreğini vermeyi kabul etti. Bir akrabası nakli engellemek için 3 saat kala "Dayısından parayla böbrek alıyor" diye şikayetçi oldu. Her şeye rağmen nakil yapılan Şahan'a yakınları, "Bir aya kadar ölür" dedi. Şu an 58 yaşında olan Şahan, nakilli 36'ncı yılını iki oğlu, gelinleri ve torunlarıyla birlikte kutladı. 70 bin hastanın böbrek beklediği Türkiye'de organ bağışının artması için çalışan Mehmet Şahan'ın hayatı, 36 yıl önce yapılan nakille değişti. Yıllar önce doktorlar Mehmet Şahan'a böbrek yetmezliği teşhisi koyup, yaşaması için tek çarenin böbrek nakli olduğunu söyledi. Ancak o yıllarda organ nakli kavramı henüz çok yeniydi ve insanlar organ naklinden çekiniyordu. Ailesinden böbrek isteyen Mehmet Şahan, "Konuyu kardeşlerime açtım, hepsi ürperdi. Bana, 'Sen hayal görüyorsun' dediler. Babam, 'Ben versem, birkaç ay yaşarsın', annem, 'Olmayacak şeye amin denmez' dedi. İki şeyden güç aldım. Eşim ve yeni doğan oğlum" diye konuştu.

UZAYLIYA BAKAR GİBİ...

O günlerde devlet memuru olarak çalıştığı hastanede görevli Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu'nun ABD'den yeni geldiğini anlatan Şahan, "Ülkemizde organ nakli çok az yapılıyordu. Kayseri'de yaşayan dayım Ahmet Saygılı, böbreğinin birini bana vermek isteyince nakil olmaya karar verdim. 14 Kasım 1979'da, nakile 3 saat kala akrabalarımdan biri 'Dayısının böbreğini parayla alıyor' diye şikayette bulundu. Dayımı psikiyatri servisine götürdüler, nakil gecikmeli olarak yapıldı. O zaman organ nakli ender yapıldığı için herkes bize uzaylıya bakar gibi bakıyordu" dedi.

'HEPSİ DÜNYA DAN GÖÇTÜ'
Dayısının bağışladığı böbrek ile yıllardır yaşamını sürdüren Şahan, büyük oğlu Merdan, küçük oğlu Ahmet, gelinleri ve torunları ile nakilli 36'ncı yılını kutladı. Üç nesil bir arada olmaktan mutlu olduğunu belirten Şahan "Bana herkes 'bir aya kalmaz, ölür' diyordu. Hepsi bu dünyadan göçtü. Ben yaşıyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nakil böbrekle iki torunlu bir dede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN