Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir fotoğraf makinesiyle değişen hayat

Giriş Tarihi: 11.11.2015
Bir fotoğraf makinesiyle değişen hayat

National Geographic dergisinin düzenlediği uluslararası yarışmada "Külekçi" fotoğrafıyla "İnsan" kategorisinde birinci olan 35 yaşındaki Mustafa Zengin, "Hayalim gerçek oldu" dedi

Yayla çiçeği satarak okul harçlığını kazanan Gümüşhaneli Mustafa'nın hayatı, bir turistin elinde gördüğü fotoğraf makinesi ile değişti. 35 yaşındaki Mustafa Zengin, katıldığı Türkiye ve dünya çapındaki yarışmalarda sayısız ödüller kazandı. Son olarak National Geographic dergisinin dünya çapında düzenlediği fotoğraf yarışmasında "Külekçi" fotoğrafıyla "İnsan" kategorisinde birinci oldu.

TÜRKİYE'DEN 17 BİN FOTOĞRAF

Mustafa Zengin, Gümüşhane'nin Torul ilçesi Atalar köyünden... Yoğun karın esarete dönüştürdüğü kış günlerini okulda, yazı ise özgürlüğün tadına vardığı Zigana Dağı yaylalarında geçiriyordu. Okul harçlığı için yaylalardan topladığı sarı çiçekleri turistlere satarken, yabancı bir turistin elinde gördüğü fotoğraf makinesi hayatını değiştirdi. Kazandığı parayı okul harçlığı için değil, o büyülü makine için biriktirdi. Ağabeyleri ile birlikte gece sabaha kadar fırında ekmek yapan Zengin, gündüz uyumuyor, dağ taş demeden fotoğraf sevdasının peşinden koşuyordu. Bu sevda büyüdükçe büyüdü. Zigana Dağları'nda amatörce başlayan serüven, ulusal ve uluslararası yarışmalarda peş peşe aldığı ödüllerle taçlandı. "Fotoğraflarımda, yaşamın ta kendisine dokunmaya, o kareleri sanatsal kaygıları göz önünde bulundurarak aktarmaya çalışıyorum" diyen Zengin, dünyaca ünlü National Geographic dergisinin bu yıl 10'uncusunu düzenlediği 2015 yılı uluslararası fotoğraf yarışmasında "Külekçi" fotoğrafıyla "İnsan" kategorisinde birinci oldu. Derginin "Dünyanın en güzel fotoğrafı için" sloganıyla gerçekleştirdiği ve tüm dünya üzerinde geniş bir katılımın olduğu yarışmaya Türkiye'den yaklaşık 17 bin fotoğraf gönderildi.

ALTIN KAPLI İNSANLARA...

Birinci seçilen fotoğrafı Kürtün ilçesi Kırgeriş köyünde çeken Zengin, "Orası Çepni Türklerinin yoğun olarak yaşadığı bir bölge. Köyde insanlar yağ, peynir, yoğurt saklamak için "külek" adı verilen ahşap kapları kullanıyor. Ben de bu fotoğrafta bir külekçiyi görüntüledim. Bu nadide güzellikler her geçen gün azalıyor, ancak bu isimsiz ustalar onları yaşatıyor" dedi. Hayallerinden birinin gerçekleştiğini ifade eden Zengin, "Fotoğraf sevdamın kaynağı tam olarak buydu diyebilirim. Gümüşhane'min tanıtımına katkıda bulunmak, güzel şehrimin altın kalpli insanlarına bir nebze olsa da borcumu ödemek çok güzel bir duygu" diye konuştu. Zengin, ayrıca fotoğraf makinesi ve 2 bin 500 dolar ödül kazandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir fotoğraf makinesiyle değişen hayat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN