Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızına 123 milyonluk bir elmas daha aldı

Sotheby's Müzayede Evi'nde, önceki gün kızına 82 milyon liraya "Tatlı Yasemin" isimli pembe elmas alan Hong Kong'lu işadamı Joseph Lau, dün de "Mavi Ay" adlı elmasa rekor fiyat ödedi

Giriş Tarihi: 13.11.2015
Kızına 123 milyonluk bir elmas daha aldı
İsviçre'de Sotheby's Müzayede Evi'nde düzenlenen müzayedede, Hong Kong'un 6'ncı en zengin işadamı Joseph Lau, "Mavi Ay" adı verilen 16.08 karatlık elması 48.4 milyon dolara (123 milyon 161 bin TL) satın aldı. 64 yaşındaki işadamı satın aldığı mavi elmasa, kızının ismi olan Josephine'den esinlenerek "Josephine'in Mavi Ayı" ismini verdi. Lau önceki gün de yine kızı için "Tatlı Yasemin" isimli pembe elması 28.5 milyon dolara (82 milyon TL) almış ve elmasa "Tatlı Josephine" ismini vermişti. Elmasların satışı sırasında Lau'nun ismi açıklanmamıştı. Emlak zengini Lau ise satın aldığı elmaslarla iki gün içinde iki ayrı rekor kırmış oldu. Sotheby'ın Uluslararası Mücevher Bölümü Başkanı David Benette, satılan "Mavi Ay"ın tüm elmaslar arasında bu zamana kadar satılan en pahalı elmas olduğunu söyledi.

İŞTE GENÇ YAŞTA ZENGİN OLANLAR!

SATILAN EN BÜYÜK KARAT

Benette, elmasın ayrıca satılan en büyük karat ağırlığına olan elmas olduğunu da belirtiyor. Elmasın daha önce 35 milyon ila 55 milyon franga satılması bekleniyordu. Lau, kızına mücevher dünyasında efsane olan pembe ve mavi elmaslardan başka mücevherler de almıştı. 2009'da Lau, 9.5 milyon doları gözden çıkararak satın aldığı başka bir mavi elmasa "Josephine'in Yıldızı" ismini vermişti. 2010'da 46.2 milyon dolara satılan 27.78 karatlık "Graff Pink" isimli pembe elmas, en pahalı elmas rekoruna sahipti. Ancak "Mavi Ay"dan önce satılan en büyük karat ağırlığına sahip elmas, "Zoe" isimli mavi elmastı. "Zoe", New York'ta 2014'te 32 milyon dolara alıcı bulmuştu. Lau, Çin yönetimine bağlı olan Makao Özerk Bölgesi'nde eski bir bakana rüşvet vererek bir araziyi almaya çalışmaktan 5 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak eski Portekiz sömürgesi olan Macao ile Hong Kong arasında suçluların iadesi için anlaşma imzalamadığından Lau cezasını çekmemişti.

DÜNYANIN EN ZENGİNİ DEĞİŞTİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızına 123 milyonluk bir elmas daha aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN