Yılın diyabet ödülü Türk profesörün

Uluslararası Diyabet Federasyonu, çalışmalarıyla dikkat çeken Prof. Dr. M. Temel Yılmaz'ı "Yılın Bilim Adamı" seçti. Yılmaz'a ödülü, 29 Kasım'da Kanada'da verilecek

Giriş Tarihi: 14.11.2015
Yılın diyabet ödülü Türk profesörün
Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF), 14 Kasım Diyabet Haftası'nda, "Yılın Bilim Adamı" ödülünün Prof. Dr. M. Temel Yılmaz'a verildiğini açıkladı. Diyabet alanında yaptığı çalışmalarla 46 ülkeden bilim insanı arasından seçilen Türk profesör Yılmaz'a ödülünün 29 Kasım 2015'te Kanada'nın Vancouver kentinde düzenlenecek törenle verilecek.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

IDF Dünya Başkanı Sir Micheal Hirst, Prof. Yılmaz'a gönderdiği mektupta, "Diyabet alanında yaptığınız araştırmalar ve diyabetle mücadele için yorulmak bilmeyen çabalarınız, gelecekte diyabetli ya da diyabet riski altındaki insanların hayatlarını daha iyi yönde etkileyeceği inancını vermektedir" dedi. Prof. Dr. M. Temel Yılmaz ise ödülün bilimsel ve toplumsal araştırmalar kapsamında yürüttükleri projeler kriter alınarak belirlendiğini ifade ederek, "Bu bir ekip çalışması. 46 ülke içinde bu ödül Türkiye'ye verildi" diye konuştu. Türkiye'nin diyabet karnesini de açıklayan Yılmaz, şunları söyledi: "Diyabet bizim ülkemizde 10 milyon insanı ilgilendiren bir hastalık. Ülkemizde diyabetin artış hızı dünya ortalamasının iki katı. Avrupa ortalamasının 4 katı. Hızla yayılan ve çok önemli bir sağlık sorunu diyabet. Dünyada mikrobik olmayan ama bir salgın hastalık statüsünda çok hızlı yayılan hastalık olan diyabeti Dünya Sağlık Örgütü de salgın hastalıklar statüsünde değerlendiriyor. Diyabet 21'nci yüzyılın gündeme getirdiği yeni hayat modelinden kaynağını alıyor. Teknoloji, insan hayatını hızlı değiştiriyor. Türk halkının yüzde 65'i diyabet konusunda bilgisiz. Bu hastalık erken saptandığında kontrol altına alınıp önlenebilir. Toplumsal olarak bilinç düzeyinde diyabetin ne olduğu, nasıl mücadele edildiği konusunda farkındalık yaratılması gerekiyor."

20'NİN ÜZERİNDE KİTABI VAR
Prof. Dr. Yılmaz, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve İ.Ü. Diyabet Araştırma ve Uygulamaları Merkezi Müdürü olarak görev yapıyor. Diyabet alanında 350'nin üzerinde ulusal ve uluslararası yayını, 20'nin üzerinde kitabı var. Aynı zamanda Türkiye Diyabet Vakfı'nın Kurucu Başkanı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılın diyabet ödülü Türk profesörün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN