Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Flaş bellekle çalışan yerli otomobil yaptı

İnegöl Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek flaş bellekle çalışan otomobil üretti. Farklı özellikleriyle göze çarpan araç 3 bin TL'ye mal oldu

Giriş Tarihi: 15.11.2015
Flaş bellekle çalışan yerli otomobil yaptı
İnegöl'de İmam hatip Lisesi 10. sınıf öğrencisi olan 16 yaşındaki Muhammed Ubeyd Aytekin, kendi imkanlarıyla otomobil üretti. Görenleri şaşırtan bu akülü araç, yazılımının yüklü olduğu flaş belleği takmadan çalışmıyor. Yaklaşık 70 kilometre hız yapan arabanın bir ileri ve bir geri vites bulunuyor. Vites görevini ise bir elektrik anahtarı yapıyor. Mucit öğrenci, 2 ayda yaptığı aracına, 'MUA-TR-99' ismini verdiğini söyledi.

HARÇLIKLARIYLA YAPTI

Aracı, sınırsız enerji projesini uygulamak için yaptığını anlatan Aytekin, "Yapımını 2 ayda tamamladım. Evimin önünde yaptığım araba 3 bin TL'ye mal oldu. Arabanın tüm masraflarını biriktirdiğim harçlıklarımla kendim karşıladım. Araba flaş bellekle çalışıyor. Flaş belleğin içinde özel bir yazılım var. Yazılım arabanın devresini tamamlıyor sistemin devreye girmesini sağlıyor. 70 km hıza çıkabiliyor, yeni akülerle 60 km kadar yol yapıyor ve şu an için akü ile çalışıyor" diye konuştu. Aracın okul bahçesinde gerçekleştirilen test sürüşüne katılan İlçe Milli Eğitim müdürü Fatih Bilican bu ve buna benzer icatlara kafa yoran öğrencilerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Bilican, "İmam Hatip Lisemizde eğitim gören Muhammet isimli öğrencimiz hem azimli hem de gayretli. Ben öğrencimizi tebrik ediyorum çünkü neticede burası bu alanla alakası olmayan bir okul ama kendi zekâsını gayretini göstermiş. İmkânsızlıklar içerisinde kendisine göre bir araba icat etmiş. Eğer kendisine imkân verilirse daha güzel şeyler ortaya çıkaracağı belli. Ben öğrencimizi kutluyorum, diğer öğrencilerimizin de yeteneklerini çalıştırmaya davet ediyorum" dedi.

TÜBİTAK'A GÖNDERİLECEK

Okul müdürü Mahmut Alpir de öğrencinin projesini Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'na (TÜBİTAK) sunacaklarını söyledi. Alpir; "TÜBİTAK projemizi uygun görüp kabul ederse öğrencimiz ve fizik öğretmenlerimiz ile beraber projemizi geliştirmeyi düşünüyoruz"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Flaş bellekle çalışan yerli otomobil yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN