Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mevlana şehrinde kelebekler vadisi

Giriş Tarihi: 16.11.2015
Mevlana şehrinde kelebekler vadisi

Konya Kelebekler Vadisi'nde tropikal orman ve buz denizi kıyılarına ait 70 farklı türde 10 bin kelebek bulunuyor. Selçuklu Belediye Başkanı Altay, "Burası Konya'ya gelen ziyaretçilerin ilk uğrak yerlerinden biri olacak" dedi

Konya'da Selçuklu Belediyesi tarafından yaptırılan ve açılışı Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yapılan Kelebekler Vadisi 385 bin metrekare alana inşa edildi. 54 futbol sahası büyüklüğünde ve Türkiye'nin en büyük temalı parkı olan vadide, 7 bin metrekarelik alana tropik bahçe oluşturuldu. Malezya, İngiltere, Hollanda ve Meksika gibi dünyanın dört bir yanından 70 farklı türdeki 10 bin kelebek getirildi. Oldukça hassas bu canlıları tropikal iklimden binlerce kilometre uzakta, Konya'da ağırlamak kolay olmadı. Vücut sıcaklıkları düşük olduğunda uçamayan kelebeklerin yaşaması için 2 yıl boyunca uzmanlar titiz bir çalışma yürüttü. Kelebeklerin yaşadığı tropik bahçede sıcaklığın yaz - kış 28 derece, nem oranının ise yüzde 85 olması sağlandı. Aynı zamanda kelebeklerin yönlerini bulmaları için de UV ışınlarının maksimum oranda geçişini sağlayan özel PVB malzemesi kullanıldı. Kelebeklerin hayatlarını sürdürebilmeleri için ihtiyaç duydukları tropikal bitkiler de oluşturulan seralarda üretilmeye başlandı.

KELEBEĞİN YAŞAM DÖNGÜSÜ

Ziyaretçiler bir kelebeğin 4 aşamadaki yaşam döngüsüne canlı şahit oluyor. Dişi ile erkek çiftleştikten sonra oluşan yumurta, tırtıl, pupa ve kelebek dönemi müzede canlı olarak gözleniyor. Böcek müzesinde ise canlıların yaşam döngüsü, yaratılış mucizesi ve böceklerin günümüz yaşamına etkileri anlatılıyor. Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, uluslararası turizm ve seyahat acentelerinin 2016 gezi programlarına Konya'yı dahil etmeye başladıklarını belirterek "Konya'nın turizm gelirlerinin artması ile şehrin sosyal ve ekonomik değerleri de artmış olacak. Müzede etrafınızda hiçbir ayırıcı parça olmadan uçuşan kelebekleri görebiliyorsunuz. Müze kısmında da kelebeklerin doğumundan ölümüne kadar olan her aşamaya şahit oluyorsunuz. Kelebekler Vadisi, Konya'ya gelen ziyaretçilerin ilk uğrak yerlerinden biri olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mevlana şehrinde kelebekler vadisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN