Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlık 28 yılda aldığı 600 bin lirayı geri istedi

Kimliksiz ve diplomasız olarak Adalar Belediyesi'ne memuriyete başlayan ve müdürlüğe kadar yükselen Fulya Erkan'dan Maliye Bakanlığı 1987 yılından bu zamana kadar aldığı maaşları faiziyle birlikte geri istedi.

Giriş Tarihi: 17.11.2015 11:58 Güncelleme Tarihi: 17.11.2015 12:06
Bakanlık 28 yılda aldığı 600 bin lirayı geri istedi
Geçen mart ayında SABAH'ın, 'Müdür sahtekar çıktı' başlığıyla kamuoyuna duyurduğu sahtekarlıkla ilgili bakanlık tam 28 yıl sonra harekete geçti. Bakanlık İstanbul Defterdarlığı'ndan Erkan'ın bugüne kadar aldığı maaşın hesaplanarak mahkemeye gönderilmesini istedi. Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık, nitelikli dolandırıcılık suçlarını işlediği kesinleşen Erkan, hem memurluktan atılma hem de bugüne kadar aldığı maaşı faaiziyle devlete geri ödemeyle karşı karşıya. Defterdarlık yaptığı hesapta halen Adalar Belediyesi'nde nikah memuru olarak görev yapan Erkan'ın 600 bin TL zimmet çıkardı. 22 Aralık'ta Anadolu Adliyesi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılacak olan karar duruşmasında Erkan'ın, diplomasını ibraz edemediği ve sahtekarlık yaptığı iddianemede de yer aldı. Maliye Bakanlığı ve İstanbul Defterdarlığı'nın müşteki olarak yer aldığı davada Erkan'la ilgili iddianeme hazırlayan savcı Mehmet Menekşeoğlu, "Belediyenin gönderdiği maaş bordroları, hizmet belgesi kapsamı ve tüm soruşturma evrakı incelendi. Şüpheli 21 Aralık 2004 tarihinde 13. Derecenin 1. Kademesinden orta okul mezunu olarak tekrar açıktan atama yoluyla memur olarak işe başlayıp devam ettik. Gerçekte haketmediği maaş almak ve SGK'ya kesintili aktarılmak suretiyle kamu kurumu aleyhine kendisine haksız yarar sağlayarak nitelikli dolandırıcılık suçunu işlediği yönünde CMK'nın 170/2 maddesi gereğince kamu davası açılması için hükkında yeterli şüphe oluşturacak delil bulunduğu..." görüşünü belirterek cezalandırılmasını istemişti.


İHBARLA ORTAYA ÇIKTI


İstanbul, Adalar Belediyesi'ne memur alınacağını duyan Erkan 1987 yılında henüz 17 yaşındayken, sınava girmek için müracaat etti. Memur olabilmesi için, 'En az ortaokul mezunu' şartını ise 'Diplomam var' diyerek beyan etti. Belediyenin o dönemki personel müdürü ise Erkan'ı 18 yaşında gösterdi. Erkan sınava girerek, 'Üstün başarı gösterip' kazanıp, memur oldu. 3 Eylül 1987 yılında 14. Derecenin 2. Kademesinden, 'ortaokul mezunu' olarak daktilo katibi olarak işe başladı. İşe alan personel müdürü H.A. ise eşinden boşanıp, Erkan ile evlendi. Kimliksiz ve diplomasız memur yapılan Erkan'ın mutluluğu 1991 yılında yapılan bir ihbarla 4 yıl sürdü. Erkan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ihbar edildiğini duydu ve 13 gün işe gelmemiş gibi gösterilerek müstafi sayıldı. 657 sayılı Kanunun 94. maddesine göre, "Mezuniyetsiz veya kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde, yazılı müracaat şartı aranmaksızın, çekilme isteğinde bulunulmuş sayılır" denilmektedir. Bir daha belediyeye gelmeyen Erkan 2004 yılında, 'Eski memurların işe dönme hakkından' yararlanarak tekrar Adalar Belediyesi'nde işe başladı. Belediyenin personel müdürü, eski memur diye diploma sormadı Erkan'a. Belediyede Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapan Erkan'la ilgili savcılık, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Zararına Dolandırıcılık suçlamasıyla iddianame hazırlandı. Maliye Bakanlığı, İstanbul Defterdarlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) davaya müdahil.


İLK DÖRT YIL ZAMAN AŞIMINDAN DÜŞTÜAdalar Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Aralık 2014 yılında nitelikli dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla fezleke düzenledi. Dosya Anadolu Adliyesi Genel Soruşturma Bürosu'na gönderildi. Savcı Mehmet Menekşeoğlu'nın 24 Aralık 2014'te dosyayla ilgili yaptığı incelemede suçun işlendiği tarihteki yasalar gözönünde bulundurularak, Erkan'ın 1987 - 1991 tarihleri arasındaki memuriyetiyle ilgili dönemin zaman aşımına girdiği kararını vererek kovuşturmaya yer olmadığını belirtti.

İLKOKUL DİPLOMASINI 2006'DA ALMIŞErkan'dan 2004 yılından bu yana aldığı maaş haksız kazanç ve kamu zararı olarak faiziyle birlikte geri alınacak. 10 yıla kadar hapis istemiyle de yargılanacak Erkan'ın, ilkokul diplomasını 2006 yılında aldığı belirlendi. Belediyenin encümen evrakları, insan kaynakları ve yazı işleri müdürlüğünün tüm evrakları ve sorumluluğunu üstlenen Erkan'ın iddialarla ilgili savcılık soruşturmasında usülsüzlüklerle ilgili itiraflarda bulunduğu belirlendi.

KİMSE DİPLOMA SORMADI


Erkan savcılık sorgususunda verdiği ifade şöyle özetlendi: "Şüphelinin ek sorgulama tutanağındaki savunmasında, gerçekleri söylemediğini, gerçekte Küçükyalı Merkez İlköğretim okulundan mezun olduğunu, 1987 yılında belediyeye memur alınacağını öğrenince ortaokul mezunu olmadığı halde ve memur alımı için ortaokul mezuniyet şartı arandığından başvuru yaptığını, gerçekte tiploması olmadığını, başvuru formunda diploma bulunduğunu yazdı. Sınavı kazanarak çalışmaya başladığını, çalıştığı belediyenin başvuru sırasında eksikleri gidermesini istediği halde belediyeyi sürekli oyalayarak diplomayı ibraz etmeyerek daha sonra belediyeden ayrıldı. 2004 yılında tekrar işe girdiğinde önceden memuriyeti olduğu içinaçıktan atama ile tekrar aynı yerde çalışmaya başladı. Atama yapıldığında kimse kendisine diploma sormadı. 2006 yılında açık ilk öğretimden diploma aldığını, bu diplomayı sonradan aldığı için sunmadığını, kullanmadığını, sadece açık ilk öğretim lisesine kayıt olmakta kullandığını, suçlamayı bu şekilde kabul ettiğini beyan ettiği..."

ERTELENMİŞ İKİ AYRI CEZASI VAR


Personelin bütün özlük dosyalarının bulunduğu Erkan'la ilgili müfettişler ve savcılığın, 'İlişiğinin kesilmesi' yönünde görüş bildirmesine rağmen, belediye başkanının, 'Yargılama sonuçlansın' diyerek bu görüşü dikkate almadığı öğrenildi. Yargılandığı iki ayrı davadan kesinleşmiş 5 ay hapsi bulunan Erkan'la ilgili yürütülen başka soruşturmaların da olduğu belirlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlık 28 yılda aldığı 600 bin lirayı geri istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN