İstanbul sallandı

Marmara Denizi'nde meydana gelen 4.0 büyüklüğündeki deprem İstanbul'da da hissedildi. Uzmanlar "Daha büyük bir depremi tetiklemez" dedi

Giriş Tarihi: 17.11.2015
İstanbul sallandı
Marmara Denizi'nde dün saat 17.45'te 4.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İstanbul başta olmak üzere Marmara Denizi'ne kıyısı olan kentlerde de hissedildi. Avcılar, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Bakırköy ve Zeytinburnu, İstanbul'da sarsıntının en fazla hissedildiği ilçeler oldu. AFAD verilerine göre, yerin 6.99 kilometre derinliğinde gerçekleşen depremin merkez üssü, İstanbul'un 25 kilometre güneybatısı olarak ölçüldü. Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 4.2 olarak duyurdu. Deprem sonrası Marmara Denizi'nde saat 18.36'da 3.1, 19.04'te de 3.4 büyüklüğünde iki sarsıntı daha kaydedildi. Deprem sonrası bilgi almak isteyenler, Kandilli ve AFAD'ın internet sitelerinin çökmesine neden olurken konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Valisi Vasip Şahin, "İlk bilgilere göre, herhangi can ve mal kaybı bulunmamaktadır. Bu konudaki tespit çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

TÜRKİYE'NİN DEPREM HARİTASI

FAYIN DİRİ OLDUĞUNU GÖSTERİR

Depreme ilişkin bilgi veren İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Okan Tüysüz, depremin daha büyük bir depremi tetikleyeceğinin söylenemeyeceğini belirtti. Tüysüz, "Depremin olduğu yer Büyükçekmece gölünün hemen açıkları. Bu depremler bize fayın diri olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz yıllardaki depremlere baktığımızda 4 - 4.5 büyüklüğündeki depremlerin arkasından küçük depremler oluyordu. Bu depremin çok önemli bir deprem olmadığı kanaatindeyim. Bu daha büyük bir depremi tetikler diyemeyiz" diye konuştu.

'KENTSEL DÖNÜŞÜM ACİLEN BİTİRİLMELİ'
İTÜ Öğretim Üyesi Ahmet Ercan, depremin öncü olmadığına dikkat çekerek, "Marmara kolunun kırılabilmesi için 6 milyar giga tonluk bir güç toplanmış olması gerekir. Oysa Marmara, 1999 depreminden sonra aşırı boşaldığından yakın sürede büyük bir deprem beklemiyorum. Ancak ana depreme kadar Marmara'da bu ile bundan büyük gerginlik depremleri olacaktır" dedi. İstanbul için beklenen depreme ilişkin de açıklama yapan Ercan, "Ana deprem Küçükçekmece-Sivriada arasında 7 ile 10 kilometre derinde granit katmanı içinde 6.3 ile 6.7 büyüklüğünde olacaktır. Geciken kentsel dönüşüm ivedilikle bitirilmelidir. Yoksa çok üzüleceğiz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul sallandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN