Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rockçı ‘gardiyan’lar

Adını ceza ve tevkifevlerinden alan ve 10 infaz koruma memurundan oluşan "Grup CTE" Anadolu rock yapıyor. Bugüne kadar 120 konser veren grup, son cezaevi konserini İzmir Şakran Cezaevi Kampüsü'nde gerçekleştirdi

Giriş Tarihi: 20.11.2015
Rockçı ‘gardiyan’lar
Onlar, Adalet Bakanlığı Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı 50 bin infaz koruma memurundan sadece 10'u. İstanbul'da farklı cezaevlerinde çalışıyorlar. Müzikte buluşan 10 infaz koruma memuru, "Grup CTE" adıyla bir rock grup kurdu. Adını "Ceza ve Tevkifevleri"nden alan grup, "Anadolu rock" tarzında müzik yapıyor. Barış Manço, Cem Karaca, Edip Akbayram, Erkin Koray'dan eserler seslendiriyor. Grup, Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün izniyle geçen yıl 7 Şubat'ta kuruldu. Şimdiye kadar 120 konser veren grup, son cezaevi konserini İzmir Şakran Cezaevi Kampüsü'nde gerçekleştirdi. Grup, cezaevleri dışında da konser veriyor. Hiçbir konserden de ücret almıyor. Grup CTE ile Adalet Bakanlığı Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer Eğitim Merkezi'nde bir araya geldik. Tek amaçları gardiyana yönelik toplumdaki olumsuz bakışı müzikle değiştirmekti. Kendileri için "Biz infaz koruma memuruyuz" dediler. İşte anlattıkları:
Gitarist Azmi Cağgün Aybek: Bize "gardiyan" denmesinden rahatsızlık duyuyoruz. Gardiyan ismi 32 yıl önce "infaz koruma memuru" olarak değiştirildi. Gardiyan denince akla gaddar, işkenceci geliyor. Bu belleklerde yer etmiş. Bizler toplumun belleğinde yanlış yer etmiş imajı değiştirmek için bir araya geldik. 50 bin kişilik grubuz. Büyük çoğunluğumuz üniversite mezunu. Eski vuran, kıran, söven döven insanlar değiliz. Yanlışı, eksiği konuşarak çözüyoruz. Çözümde kullandığımız dil, evrensel dil olan müzik dilidir. Bu dille değişikliğe gidiyoruz.
Vokalist Ümmihan Demir: Sanatın değiştirici gücü var. Sanatla uğraşan insanlar, zorba ve gaddar olamaz.
Vokalist Ali Emre Güler: İçimizde dört dil bilen arkadaşlar var. Kendimizi topluma tanıtmak istiyoruz. Herkes olumsuz yanlarımızı görüyor. Cezaevinde sigarası bitmiş mahkûmla sigarasını paylaşan infaz koruma memurunu kimse gündeme getirmiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rockçı ‘gardiyan’lar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN