Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihin en büyük captagon operasyonu

Giriş Tarihi: 21.11.2015
Tarihin en büyük captagon operasyonu

Hatay'da iki ayrı yere yapılan baskında toplam 10 milyon 926 bin adet captagon ele geçirildi. Suriye uyruklu bir kişi ile iki Türk şüpheli gözaltına alındı

İçişleri Bakanlığı'nca Hatay'da düzenlenen iki ayrı operasyonda, bugüne kadar Türkiye tarihinin en büyük uyuşturucu madde captagon hapı yakalandığı bildirildi. Hatay Emniyet Müdürlüğü Narkotik görevlilerince il merkezinde belirlenen adreslere 18 Kasım saat 18.30'da çok sayıda polisin katılımıyla operasyon düzenlendi. Narkotik detektörü köpeklerin de kullanıldığı operasyonda, Suriye'de imal edilerek, Türkiye üzerinden deniz yoluyla Körfez ülkelerine sevk edilmeyi bekleyen yaklaşık bin 300 adet kamyon yağ filtresi içine zulalanmış 7 milyon 326 bin adet captagon uyuşturucu hap ele geçirildi. Operasyon kapsamında ayrıca, 19 Kasım saat 18.00'de yine Hatay il merkezinde tespit edilen bir depoya baskın düzenlendi. Depoda yapılan arama sonucunda paketlenmiş ve satışa hazır halde 3 milyon 600 bin adet captagon uyuşturucu hap ele geçirildi. Baskınlarda suç örgütünün organizatörü ve Suriye'de üretilen uyuşturucu hapların Türkiye üzerinden naklini koordine eden Suriye uyruklu bir kişi ile 2 Türk vatandaşı şüpheli gözaltına alındı. Yakalanan toplam 10 milyon 926 bin (1 ton 831 kilogram) captagonun, bugüne kadar Türkiye'de ele geçirilen en büyük miktar olduğu belirtildi. Uyuşturucunun satışa sunulacağı ülkelerdeki bağlantılarının bulunması için uluslararası işbirliğinin devam ettiği bildirildi.

VALİ TOPACA: BU ZEHRİ SATTIRMAYACAĞIZ!
Hatay Valisi Ercan Topaca düzenlediği basın toplantısında, "Sorumluların bir kısmı yakalandı, tahkikat devam ediyor, önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı bilgiyi paylaşacağız. Biri Suriye uyruklu, 2'si Türk 3 kişi gözaltında. Soruşturma henüz sonuçlanmış değil, ayrıntıya giremiyoruz. Yurtdışı bağlantıları da İçişleri Bakanlığı ve ilgili birimler kanalıyla incelenecek. Bu zehrin bundan sonra da bir şekilde bizim ülkemizden dışarıdaki insanlara satılmasına mani olacak çalışmaları kararlılıkla sürdüreceğiz" dedi. Topaca, sınır kenti Hatay'da geçmiş yıllarda çok yoğun akaryakıt kaçakçılığı yapıldığı, 5 yılda 23 milyon litrenin üzerinde kaçak akaryakıta el konulduğu bilgisini paylaştı. Alınan tedbirler neticesinde akaryakıt kaçakçılığının sıfırlandığına işaret eden Topaca, bu yıl 4 milyon paket kaçak sigara ele geçirildiğini söyledi. Topaca, uyuşturucu hapların piyasa değeriyle ilgili soruya, "Piyasa değeri ülkesine, kente göre değişiyor. Tanesinin 3-5 dolar olduğunu tahmin ediyoruz" diye yanıt verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihin en büyük captagon operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN