Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bebekten bebeğe hayat

Giriş Tarihi: 24.11.2015
Bebekten bebeğe hayat
İstanbul'da 7 aylık bir bebek, beyin ölümü gerçekleşen 6 aylık bir bebeğin organlarıyla hayat buldu. Kütahya Vali Yardımcısı Hüdayar Mete Buhara ile eşi Esra Buhara'nın dördüncü çocukları, Kütahya'da karaciğer yetmezliğiyle dünyaya geldi.
Bebeğe "Begüm" adını koydular.
Şu an 7 aylık olan Begüm, doğduğu günden bu yana hastanelerden kurtulamadı. Begüm, önce safra yollarındaki tıkanıklığın giderilmesi için operasyon geçirdi ancak durum değişmedi. Doktorlar "Tek çare karaciğer nakli" dedi. Aile, bebeği İstanbul'a getirdi. Bebek, Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr.
Koray Acarlı tarafından muayene edildi. Babaya da tahlil yapıldı; nakil için bir sorun olmadığı tespit edildi. Artık tek bir şart vardı.
Begüm, 8 kilo olduğunda organ nakli gerçekleşecekti. Kilo engeli ortadan kalktı. Operasyon için gün alındı. Aile nakil gününü beklerken, geçen hafta bir gelişme yaşandı. Beyin ölümü gerçekleşen 6 aylık bir bebeğin karaciğeri, Begüm'e uygundu. Acarlı ve ekibi, 5 saatlik ameliyatla organ naklini gerçekleştirdi. Acarlı "Begüm'e bir bebekten karaciğer nakli yapılmasının büyük bir şans oldu" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bebekten bebeğe hayat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN