Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayatı ders

Giriş Tarihi: 24.11.2015
Hayatı ders

Barış Telli, henüz 4 yaşında tek bacağını kaybetti ama yaşama sevincini hiç kaybetmedi... Ampute futbolda milli takıma kadar yükseldi, gol kralı oldu. Atletizme merak sardı, rekorları alt üst etti. Şimdi ise “bedensel engelli beden öğretmeni” olarak tarihe geçti

Bugün Öğretmenler Günü... Bu yıl tarihte ilk kez "Bedensel engelli Beden Öğretmeni" ataması gerçekleşti.
Tek ayağı olmayan Barış Telli, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Gaziantep Zeliha Zilyan Kız Anadolu Lisesi'ne atandı. Telli, öğrencilerine "Hiçbir engel aşılamaz değil" diyor.

'BAŞARAMAZSIN' DEDİKÇE...

Barış Telli, 4 yaşında top peşinde koştururken trafik kazası geçirdi. Tek ayağını kaybetti ama yaşama sevincini hiç kaybetmedi. Bir ayağı yoktu ama futbol oynama hayali vardı. Arkadaşlarının tavsiyesiyle ampute futbola başladı.
Ampute Milli Futbol Takımı'na kadar yükseldi. Gol Kralı oldu.
Milli formayla Şampiyon Kulüpler Kupası, Avrupa ikinciliği ve dünya üçüncülüğü elde etti. Sonra atletizme merak sardı. Katıldığı ilk Bedensel Engelliler Atletizm Türkiye Şampiyonası'nda tüm rekorları alt üst etti. Koşunun yanı sıra uzun ve yüksek atlamada bütün madalyaları topladı. İnsanlar ona "Başaramazsın" dedikçe o başardı.
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu "Antrenörlük" bölümünden mezun oldu. İki yıl sonunda formasyon aldı. Şimdi ise eylüldeki atamayla Türkiye'nin ilk bedensel engelli "Beden Eğitimi" öğretmeni oldu.

HEDEFİ, RİO OLİMPİYATLARI

İLK görev yeri, Gaziantep Zeliha Zilyan Kız Anadolu Lisesi. Halen Gaziantep Şahinbey Belediye Gençlik ve Spor Kulübü'nün sporcusu olarak ampute futbol ve atletizmle ilgilenen Telli, 2016'da Rio Olimpiyatları'nda yarışmanın hayalini kuruyor. Türkiye adına bir ilki gerçekleştirip olimpiyatlardan madalya getirmek istiyor.
Hayallerinin peşinden koşan Telli, bir yandan da çok sevdiği öğrencilerine engelleri aşmanın yollarını öğretiyor.
İşte SABAH'a anlattıkları:
Yapmak istediğim şey, insanların bakış açısını değiştirmek. Bunun yolu, öğretmenlikten geçiyor. Hayat insanın önüne birçok zorlu engel çıkartıyor. Ben önüme gelen engelleri aşmak için elimden gelen her şeyi yaptım ve yapmaya da devam ediyorum. Öğrencilerime de hiçbir engelin aşılamaz olmadığını göstermeye çalışıyorum. Ben mücadele ediyorsam herkes mücadele edebilir.
Benim gibi engellerle karşılaşan ve bu engelleri aşmak isteyen kardeşlerim olacaktır. Onlara yardım etmek, tecrübelerimi aktarmak için öğretmen oldum. Öğretmen olmanın gururunu yaşıyorum. Öğrencilerimi çok seviyorum. Maçlarımı yakından takip ediyorlar. Stadyuma geliyorlar, tezahürat ediyorlar. Ne yaşadığımı, neleri başardığımı görüyorlar.
Hayata bakış açıları değişiyor.
İçlerinde milli sporcu ve öğretmen olmak isteyenler var. Öğrencilerimin pırıl pırıl gözlerindeki o heyecanı yaşamak, o hayallerin bir parçası olmak bana mutluluk veriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayatı ders
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN