Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Nola' öldü, 3 tane kaldı

Giriş Tarihi: 24.11.2015
'Nola' öldü, 3 tane kaldı

Dünyada hayatta kalan son 4 kuzey beyaz gergedanından biri olan "Nola", kalçasındaki abse nedeniyle geçirdiği ameliyatın ardından sağlığı kötüye gidince pazar günü ilaçla uyutuldu

ABD'de Kaliforniya eyaletininin San Diego kentindeki bir hayvanat bahçesinde nesli tükenmekte olan dişi kuzey beyaz gergedanının öldüğü bildirildi. Hayvanat bahçesi yetkilileri, sağlık durumunun kötüye gitmesi nedeniyle hayatına ötanazi ile son verildiği belirtilen Nola adlı 41 yaşındaki gergedanın ardından dünyada sadece 3 kuzey beyaz gergedanı kaldığını açıkladı. Eklem iltihabı gibi rahatsızlıkları olan ve kalçasındaki bir yaraya bağlı olarak bakteriyel enfeksiyon tedavisi gören Nola'nın 13 Kasım'da ameliyata alındığı ancak iyileşmediği için hayvanat bahçesindeki veterinerlerin ötanazi kararı verdikleri belirtildi. Halen hayattaki 3 yaşlı kuzey beyaz gergedanının Kenya'da yakından korunduğu açıklandı.

EMBRİYO ÇALIŞMASI...

San Diego hayvanat bahçesi, türü korumak için Güney Afrika'dan ay başında 6 dişi güney beyaz gergedanı almıştı. Araştırmacılar, taşıyıcı annelik yapacak 6 yeni gergedana nakletmek için kuzey beyaz gergedanı embriyosu üzerinde çalışıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Nola' öldü, 3 tane kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN