Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşkenceleri öven Şengör'e tepki

Yeşilyurt köyü muhtarı Müştak, 12 Eylül uygulamalarını överek "Dışkı yedirmek işkence değil" diyen Prof. Şengör için "Copla dışkı yesin, işkenceyi görsün" dedi

Giriş Tarihi: 25.11.2015
İşkenceleri öven Şengör'e tepki
12 Eylül uygulamalarını öven ve dışkı yedirmenin işkence olmadığını söyleyen Prof. Dr. Celal Şengör'e tepki büyüyor. Bir tepki de dışkılı işkencenin simge köyü, Şırnak Cizre'ye bağlı Yeşilyurt köyünden geldi. Muhtar Mehmet Müştak, Şengör'e "Birisi Şengör'e dışkı yedirsin. Dayakla, copla dışkıyı yesin, işkence olup olmadığına kendisi karar verir" dedi. İşte söyledikleri:
Dışkı yedirmek suç, işkence değilse ne suçtur? 26 yıl geçmesine rağmen yaşadığımız işkence ve travmalar yıllardır hafızalarımızdan silinmiyor. Bu insanlar bırakın profesör olmayı insan dahi olamazlar.
O gün Binbaşı Cafer Çağlayan'ın sesiyle uyandı herkes. Sabaha karşı 03.00'te köye geldiler. İki saatlik bir aramadan sonra tüm köylüyü meydana topladılar. Amcam Kamil Müştak'ı yanlarına alıp götürdüler. Meydandaki köylüleri yere yatırıp iki saat dövdüler. Kadınları bir tarafa ayırmışlardı. Bir süre sonra Kamil amcamı getirdiler. Terör olaylarından dolayı kapalı olan okulun tuvaletinden amcamın ceplerine dışkı doldurtmuşlar. İki elinde de vardı. Köy meydanında Binbaşı Tayyar, 'Hepsine yedir tek tek' diye amcama emir verdi. Amcam, oğulları, ağabeyi, kardeşleri, akrabaları ve tüm sıraya dizilen 60'a yakın kişiye dışkıları tek tek yedirdi. Bazıları yemeyince dövdüler. Köylü 1994'te Türkiye'yi AİHM'ye "İşkence ve dışkı yedirme" yüzünden dava etti. Binbaşı Çağlayan, 3 ay hapis aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşkenceleri öven Şengör'e tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN