Temizlikçinin piyano aşkı

Giriş Tarihi: 25.11.2015
Temizlikçinin piyano aşkı

Temizlik işçisi olarak çalıştığı Üsküdar'da belediyenin sanat merkezine çevirdiği mekânda tesadüfen piyano ile tanışan 30 yaşındaki Ayhan Tarhan, müzik eğitimi olmamasına rağmen yeteneğiyle dikkat çekiyor

İstanbul Üsküdar'da restore edilip "Nevmekan" adı ile sanat galerisi ve kitaplı kahve konsepti taşıyan kafeye dönüştürülen tarihi İETT garajı, bir temizlik işçisinin sihirli parmaklarına tanıklık ediyor. 30 yaşındaki lise mezunu Ayhan Tarhan, kafedeki piyanonun başına hayatında ilk kez tesadüfen geçti ve yaşama bakış açısı tamamen değişti. Hiçbir nota eğitimi ve bilgisi olmamasına rağmen ilk oturuşunda üç saat piyano tuşlarıyla vakit geçiren ve parmakları şişen Tarhan, her geçen gün harikalar yaratıyor. Piyanonun tuşlarına ilk dokunduğu anı unutamadığını anlatan Ayhan Tarhan, "Tek tek tuşlara bastım ve her birinin sesini aynı anda hafızama yerleştirdim. Oturduktan kısa süre sonra solo besteler çıkardığımı fark ettim. Piyano başında kendimi kaybediyorum. Oturduğumda kalkmak istemiyorum. Dünya ile bağım kesiliyor. Tuşlara her dokunuşumda mest oluyorum" dedi. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise başarısına hayran kaldığı Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde temizlik işçisi olarak çalışan Tarhan'a eğitim alması ve konserler vermesi için söz verdi.

GARAJDAN SANAT MERKEZİNE
Üsküdar Belediyesi'nin sanat galerisi, sahne ve kitaplı kahve konseptiyle farklı bir harmoniyle hizmete sunduğu Nevmekan, Osmanlı döneminde Ürgüplü Hayri Bey ve mimar Ali Talat Bey'in çalışmaları sonucu hayata geçen tarihi binada yer alıyor. İETT Garajı ve 1960'lara kadar da tramvay hangarı olarak kullanılan bu özel bina, VIP konuklar ve de özellikle öğrenciler ile kitapseverler için kısa sürede vazgeçilmez bir adrese dönüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Temizlikçinin piyano aşkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN