Ablasının iliğiyle hayata tutundu

Giriş Tarihi: 27.11.2015
Ablasının iliğiyle hayata tutundu

İzmirli 10 yaşındaki lösemi hastası Emre Çakmak, ablası Gamze'den alınan kemik iliğinin başarılı bir operasyonla nakledilmesiyle eski sağlığına kavuştu

Kulaklarındaki çınlama, bacaklarındaki morluklar ve geçmeyen yüksek ateşi nedeniyle ailesinin hastaneye götürdüğü 10 yaşındaki Emre Çakmak'ın lösemi hastası olduğu ortaya çıktı. İzmirli Emre, Dokuz Eylül Hastanesi'nde görevli, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Buket Erer Del Castello'nun gözetiminde gerçekleştirilen ilik nakli operasyonuyla hayata yeniden tutundu. Emre, ablası gamzeden alınan ilikle yeniden eski sağlığına kavuştu. Oğlunun iyileşmesinin mutluluğunu yaşayan anne Reyhan Çakmak, "Oğlumun lösemi hastası olduğunu öğrendiğimizde dünya başımıza yıkıldı. Uzun bir süre durumu kabullenemedik. Kızımız Gamze'nin uygun donör olduğunu öğrendiğimizde içimizde umut ve sevinç yeşerdi. Nakilden sonra bir yılı aşkın süredir her şeyin yolunda gitti, tetkikleri asla aksatmadık" dedi. Prof. Dr. Buket Erer Del Castello ise Emre'nin en büyük şansının uygun donörü kısa sürede bulmuş olması olduğunu söyledi. Löseminin sadece hastayı değil, hasta yakınlarını da derinden sarstığını belirten Del Castello, "Emre'nin hayatına devam edebilmesi beni ve ekibimi çok mutlu etti. Uzun soluklu olan tedavi sürecinde hem Emre hem de ailesi ile bir aile olduk" dedi.

"ÇARESİZ HİSSETMEYİN"
Lösemi hastalığı ile ilgili farkındalığın üzülme, acıma ve umutsuzlukla oluşmasına izin verilmemesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Castello, "Kendinizi çaresiz hissetmeyin, doktorlarınız, hemşireleriniz, siz ve hasta yavrunuzla birlikte bu zahmetli yolu birlikte yürüyerek düzlüğe çıkacağınıza inancınız olmalı. Aklımıza ölümcül bir hastalık değil tedavi edilebilir bir hastalık gelmeli. Erken teşhis tanımı altında klinik olarak ortaya çıkmış hastalıkta vakit geçirmeden, hastalığın ilerlemesine imkan vermeyerek tedaviye başlanması önemlidir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ablasının iliğiyle hayata tutundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN