'April' için emsal tazminat: 1001 lira

İstanbul'da alındıktan 2 ay sonra virüs nedeniyle ölen kedinin sahibi petshopa açtığı 1 lirası manevi bin 1 lira tazminat davasını kazandı

Giriş Tarihi: 29.11.2015
'April' için emsal tazminat: 1001 lira
İstanbul'da, satıldığı petshopta kaptığı virüs nedeniyle ölen kedi için açılan davada, maddi manevi tazminat cezası çıktı. Özel bir şirkette çalışan Ela P. İstanbul Kanyon AVM'deki Tropik Evcil Hayvan Dünyası ve Hayvan Ürünleri Şirketi'nden geçen yıl bin 600 liraya 'Scottish Fold' cinsi bir kedi aldı. Ancak "April" adlı kedinin tüyleri birkaç gün sonra döküldü. Kediye "Mantar ve 'FIP' virüsü" teşhisi konuldu. Virüs ya anne karnından geçmiş ya da petshoptan bulaşmıştı.

1 LİRASI MANEVİ TAZMİNAT

Kedi 2 ay sonra 18 Haziran'da öldü. Kedisinin petshop hastalığı yüzünden telef olduğunu belirten Ela P., firmaya İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'nde bin 1 liralık tazminat davası açtı. Dilekçede "Bu davanın amacı, kamuoyunda hayvanların da birer can taşıdığı algısını yaygınlaştırmak ve canların yok yere çöplerde sona ermesini önlemek" denildi. Mahkeme de bir yıl süren yargılama sonunda Ela P.'yi haklı buldu ve firmanın 1001 lira tazminat ödemesine karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'April' için emsal tazminat: 1001 lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN