Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aylan'ın ailesine sığınma izni çıktı

Cansız bedeni Bodrum açıklarında sahile vurduktan sonra Suriyeli mülteci krizinin simgesi haline gelen Suriyeli üç yaşındaki Aylan'ın ailesi, Kanada'dan sığınma hakkı elde etti

Giriş Tarihi: 29.11.2015
Aylan'ın ailesine sığınma izni çıktı
Türkiye'den deniz yoluyla Yunan adalarına geçmek üzereyken batan mülteci teknesinde boğulan ve cesedi kıyıya vuran haldeki fotoğrafıyla dünyanın gündemine oturan 3 yaşındaki Suriyeli mülteci Aylan Kurdi'nin ailesi Kanada'ya yerleşiyor. Amerikan Associated Press haber ajansına konuşan Aylan'ın halası Tima Kurdi, Kanada'ya yaptıkları sığınma başvurusunun kabul edildiğini; güvenlik kontrollerinin tamamlanmasının ardından kardeşi Muhammed ve ailesi ile önümüzdeki seneye kadar Kanada'ya yerleşeceklerini ifade etti. Aylan'ın babası Abdullah'ın ise şu an Irak'tan göçmen olarak gitmek isteyen çocuklara yardımcı olduğunu öne süren Tima Kurdi, Abdullah Kurdi'nin bir süreliğine Irak'ta yaşayacağını söyledi.

İLK KAFİLEYLE...
Buna karşın konuya dair açıklama yapan Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı sözcüsü Remi Lariviere ise başvurunun kabul edildiğine dair kesin bir bilgi olmadığını fakat başvuru kabul sürecinin iyi bir şekilde devam ettiğini belirtti. Lariviere ayrıca Aylan'ın babası Abdullah'tan şu ana kadar hiçbir başvuru talebi gelmediğini ve akrabalarının, Abdullah'ın Kanada'ya yerleşme arzusu olmadığını söylediğini ifade etti. Yeni Başbakan Justin Trudeau, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında, ülkeye yerleştirilmesi planlanan 25 bin göçmenden sene sonuna kadar 10 bin kadarının Kanada'ya kabul edileceğini ifade etmişti. Aylan'ın ailesinin de ilk mülteci kafilesiyle yerleştirilmesi bekleniyor. İkinci kafileye dahil olan 15 bin mülteci ise 2016'nın şubatında ülkeye yerleştirilecek.

DÜNYAYI SARSAN ÖLÜM...
Bodrum kıyısındaki cesedinin fotoğrafıyla dünyayı sarsan Aylan, 2 Eylül'de babası Abdullah, annesi Rihan ve abisi Galip ile birlikte Türkiye kıyılarından Yunanistan'ın Kos Adası'na gitmek üzere yola çıkmıştı. Kurdi ailesinin deniz yolculuğu, kıyıdan ayrıldıktan birkaç saat sonra yükselen dalgaların gemiyi sarsması sonucu Aylan'ın, annesi ve kardeşiyle birlikte boğulmasıyla sonuçlanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aylan'ın ailesine sığınma izni çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN