İzinsiz kullanılan düğün fotoğrafına 70 bin lira

Begüm- Erdil Yaşaroğlu çifti, düğün fotoğraflarını internet sitesinde izinsiz kullanan firmaya açtığı davada 70 bin lira tazminat istedi

Giriş Tarihi: 30.11.2015
İzinsiz kullanılan düğün fotoğrafına 70 bin lira
Oyuncu Begüm Kütük ile karikatürist Erdil Yaşaroğlu, beş yıl önce İstanbul'daki Kuruçeşme Suada'da düzenlenen düğünle evlendi. Basına yansıyan düğün fotoğrafları, iddiaya göre Smyrna AVM'nin internet sitesinde izinsiz kullanıldı. Fotoğrafların ticari amaçlı kullanıldığını belirten Yaşaroğlu çifti, 12 Aralık 2014'te noterden ihtarname çekerek sitedeki fotoğrafların kaldırılmasını ve izinsiz kullanım için 70 bin lira ödenmesini istedi. Davalı ihtarnameye yanıt vermedi. Ancak 25 Aralık 2014'te Smyrna AVM'nin internet sitesinden fotoğraflar kaldırıldı. Bunun üzerine Yaşaroğlu çiftinin avukatı, fotoğrafların siteden kaldırılması ile davalının hukuka aykırı bir şekilde fotoğrafları kullandığını kabul ettiğini savundu. Dava dilekçesinde, "Müvekkillerime ait düğün fotoğraflarının davalı tarafından izinsiz şekilde kullanılması nedeniyle maddi ve manevi tazminat talep hakkı doğmuştur. Davalı izinsiz fotoğrafları, kendi ticari işletmesini tanıtmak amacıyla reklam aracı olarak kullanmıştır. 70 bin lira maddi manevi tazminatın davalıdan tahsilini istiyoruz" denildi.

DAVALI: BİZİMLE İLGİSİ YOK

Smyrna AVM'nin sahibi Ege Toplu İşyeri Yapı Kooperatifleri Birliği'nin avukatı ise müvekkilinin bu olayla bir ilgisi olmadığını belirterek davanın reddini istedi. İtirazda şöyle denildi: "Müvekkil kooperatif bir üst birliktir. Birçok üye kooperatifin üye olduğu bir birliktir. Açılan davanın müvekkil kooperatif birliği ile bir ilgisi yoktur." Mahkeme dosyayı bilirkişiye gönderdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzinsiz kullanılan düğün fotoğrafına 70 bin lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN