Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ustalar gitse de sazları susmadı

Sivaslı saz ustası Şentürk İyidoğan , "Dört Saz, Bir Usta" konseri için Aşık Veysel'in 103, Aşık Davut Sulari'nin 76 ve kardeşi Müslüm Ağbaba'nın 65 yıllık sazlarıyla sahne aldı

Giriş Tarihi: 30.11.2015
Ustalar gitse de sazları susmadı
Ben gidersem sazım sen kal dünyada, Gizli sırlarımı aşikar etme" diyen Aşık Veysel'in 103 yıllık sazı dün akşam Şişli Kültür Merkezi'nde dile geldi. "Dört Saz, Bir Usta" konseri için Veysel'in sazının yanı sıra Aşık Davut Sulari'nin 76 ve kardeşi Müslüm Ağbaba'nın 65 yıllık sazları da sahnedeydi. Aşıkların kendi sazlarıyla, kendi türkülerini çalıp söyleyen ise Sivaslı saz ustası Şentürk İyidoğan'dı. Konser öncesi sahnede hazırlık yaparken ünlü halk ozanı Aşık Veysel'in 'Benim sadık yarim kara topraktır' , 'Dertli bülbül' 'Gelmez yola gidiyorum' ve daha nice deyiş ve türkülerini söylediği tarihi sazını görmeye, dinlemeye gelen türkü dostları doldurmuştu konser salonunu. Sivas'ta 'Aşığa göre saz' yapmasıyla ünlenen İyidoğan, önce Davut Sulari ardından Müslüm Ağbaba ve son olarak da Aşık Veysel'in türkülerini söyledi sahnede. Tarihi sazın tınıları, tıpkı Veysel'in çaldığı gibi akort edilmişti.

GELMEZ YOLA GİDİYORUM
İyidoğan, ünlü ozanın ölmeden kısa bir süre önce yazdığı ve söylediği, 'Gelmez yola gidiyorum' türküsüyle bitirdi konseri. Duygularını SABAH'a anlatan İyidoğan, "Veysel baba sazına türküler yaktı, şimdi ben o sazla kendi türkülerini seslendiriyorum. Bana nasip oldu. En büyük hayalimi gerçekleştirdim. Ömrüm boyunca da seslendirmeye devam edeceğim" dedi. İyidoğan'ın atölyesinde Atatürk'e çalınan bağlama ile 1600 ve 1800'lü yıllarda çalınan sazlar da yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ustalar gitse de sazları susmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN