Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erzurum’da bin 800 mezar kazıldı !

Hava sıcaklığının kış aylarında eksi 40 dereceye kadar düştüğü Erzurum’da, bu sürede kullanılması için bin 800 mezar kazılarak hazır hale getirildi.

Giriş Tarihi: 1.12.2015 15:32 Güncelleme Tarihi: 1.12.2015 15:36
Erzurum’da bin 800 mezar kazıldı !
Ağır kış şartlarının yaşandığı Doğu Anadolu Bölgesi'nde kış mevsimiyle birlikte mezar kazımı da büyük bir sorun oluşturmaya başladı. Erzurum'da hava sıcaklıklarının eksilere düşmesi ile toprak buz tutarken mezar açmak isteyen görevliler zor anlar yaşıyor. Mezar açmak için toprağı kazmak isteyen görevliler toprağın buz tuttuğunu görünce kazma yerine kompresör ve kepçe kullanarak toprağı eşmeye çalışıyor. Abdurrahman Gazi Mezarlığı'nda kepçelerle açılan mezarları kazma ve küreklerle gün boyu düzelten belediye işçileri, kış öncesi hazırlıklarını tamamladı. Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Mezarlıklar Şube Müdürü Mehmet Şahin, "Kışın toprak taş gibi oluyor. Mezarı ancak kompresör yardımı ile kazdırabiliyorduk. Bu yöntemle bir mezar kazımı yaklaşık 5 saatimizi alıyordu. Palandöken'in eteklerinde sayılan mezarlık hava sıcaklığını ortalama sıfırın altında 20 dereceye düştüğü zaman donuyor. Böyle bir sıkıntı ile karşılaşmamak için mezar kazarak kışa hazır hale getiriyoruz. Kepçelerle mezar açılıyor, mezarlar daha sonra işçiler tarafından kazma ve küreklerle şekillendiriliyor. Şu ana kadar 1800 mezarı hazır hale getirdik" diye konuştu.

İşçiler ise donan toprak üzerinde önce buzları kompresör yardımıyla kırdıklarını belirterek, "Kepçe ile içini temizliyoruz. Kışın Erzurum'da donan toprak üzerinde mezar kazmak çok zor ama işimizi seve seve yapıyoruz. Yaz mevsiminde yarım saat içerisinde kazılabilen bir mezar kış mevsiminde ancak 4-5 saatte açılıyor dediler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erzurum’da bin 800 mezar kazıldı !
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN