""larıyla yarıştılar

Türkiye'nin ve dünyanın pek çok ülkesinden şampiyonları, önceki gün 'nde bir araya geldi. Matematiksel işlemlerden, birkaç dakikada yüzlerce ismi ve yüzü hafızada tutmaya, çok basamaklı sayıları birbiri ile bölmeye kadar birçok hafıza oyununu sergileyen yarışmacılar, heyecan fırtınası yaşattı. Yarışmada adlı yarışmacı, 10 basamaklı 10 sayıyı 5 basamaklı sayılara kendi 30 saniyelik nu geliştirerek bölünme işlemini gerçekleştirerek dünya rekoru kırdı.

Giriş Tarihi: 2.12.2015 14:05 Güncelleme Tarihi: 3.12.2015 16:57
Hafızalarıyla yarıştılar
Dört yılda bir gerçekleşen 'nın bu kez 'nde yapıldı. Beylikdüzü Belediyesi'nin ile ortaklaşa düzenlediği etkinlikte 2 gün boyunca birbirinden lı yarışmacılar en iyi olabilmek için ter döktü.

BİRKAÇ DAKİKADA YÜZLERCE İSİM VE YÜZ

Matematiksel işlemlerden, birkaç dakikada yüzlerce ismi ve yüzü da tutmaya, çok basamaklı sayıları birbiri ile bölmeye kadar birçok hafıza oyunlarının amacı ise insanların beyin kapasitelerinin farkındalık uyandırmak. Beylikdüzü Kültür Merkezi'nde düzenlenen yarışmalara yurtiçinden ve yurtdışından her yaş grubu birçok insan katılırken, yarışmacıların bildiği sorular ve hafızaları ise izleyenlerden büyük alkış aldı.


BEYİNDE MUAZZAM BİR KAPASİTE VAR

Dünya hafıza şampiyonu , insanların beyinlerinde güçlü bir kapasite olduğuna dikkat çekerek, "Bugün yapılan denemelerini 'ta yapılacak yarışmanın bir seçmesi gibi düşünün. Bu yarışmaların amacı insanların ve çocukların beyinlerinde muazzam bir kapasite olduğunu anlatmak ve farkına vardırmak. Hakikaten hepimizin beyninde muazzam bir kapasite var muazzam bir güç var. Sadece bunu nasıl kullanmamız gerektiğini bilmiyoruz." dedi.

10 BASAMAKLI SAYIYI 5 BASAMAKLI SAYIYA BÖLDÜ

Yarışmada 10 basamaklı 10 sayıyı 5 basamaklı sayılara kendi 30 saniyelik dünya rekorunu geliştirerek bölünme işlemini gerçekleştirerek dünya rekoru kıran , 25 yıldır zihinden işlemler yaptığını söyleyedi. Gürbaşlar, "İlkokul yıllarımda okulda derslerimde başarılı olmak için zihinden işlemler yapıyordum. Sonrasında yarışmaları araştırdım ve kategorilerine baktım ve kendimi yarışmalarda buldum. Bugün de 10 basamaklı bir sayının 5 basamaklı bir sayıya bölünmesi ile ilgili bir deneme yaptım. Denemede 10 tane sorunun 10'unun da doğru olması lazımdı" dedi.

5 DAKİKADA 104 İSMİ AKLINDA TUTTU

Yarışmayan Almanya'dan katılan Boris Konrad ise 5 dakikada 104 tane ismi aklında tutarak kendi rekorunu kırdı. 15 dakika kategorisinde de 215 tane isim ve yüzü hafızasında tutarak dünya rekorunu da kıran Alman Konrad, 4 ayrı dünya rekoru olduğunu ifade ederek, "İsim ezberleme ve şehirleri akılda tutmak ve flaş sayılar konusunda 4 dünya rekorum bulunuyor. Burada da isimler ve yüzler konusunda 2 dünya rekoru kırdım. 5 dakikalık ve 10 dakikalık sürelerde dünya rekorları kırdım burada" dedi.

LAS VEGAS'A GİDECEKLER

Yarışma sonunda yarışmacılara çeşitli para ödülleri verilirken etkinlik sonunda şampiyon olan sporcular, 2016 Las Vegas Dünya Memoriad Hafıza ve Zihinsel Matematik Olimpiyatları'nda Türkiye'yi temsil edecek.

Dünya Rekor Denemelerinde kırılan 7 Dünya Rekorundan biri Hakan Gürbaşlar'a, ikisi Boris Konrad'a ve 4'ü de Mega Hafıza Koleji öğrencilerinden Ömer Yiğit Ağma'ya ait. Ağma, Hızlı Flash Anzan kategorisinde 1 basamak 0,2 sn. 100 işlemi 5 kere arka arkaya toplayarak Dünya rekoru kırdı. Ayrıca Hızlı Zihinsel Toplamada arka arkaya 3 Dünya Rekoru kırdı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Hafıza"larıyla yarıştılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN