Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KADEM: Diğer tüm davalara emsal olacak bir karar

Giriş Tarihi: 3.12.2015 17:37 Güncelleme Tarihi: 3.12.2015 17:37
KADEM: Diğer tüm davalara emsal olacak bir karar

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Özgecan Aslan'ın katillerine verilen ağırlaştırılmış müebbet cezasının verilmesinin ardından bir basın açıklaması yayınladı.

İŞTE O AÇIKLAMA

Geçen sene Şubat ayında hafızalarımıza kazınan ve tüm kamuoyunu yasa boğan Özgecan davası, bir sivil toplum örgütü olarak yaklaşık bir yıldır yakından takip ettiğimiz ve davaya bizzat müdahil olarak verdiğimiz hukuk mücadelesinin ardından nihayet bugün sonuçlandı. Bugün Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Özgecan davasının son duruşmasında hazır bulunduk ve savcının mütalaası sonucunda 3 sanığa da ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 'Toplumda yarattığı infial' nedeniyle de cezaların indirim yapılmadan en üst sınırdan verilmesine karar verildi.

ŞİDDET VAKALARINA TANIK OLAN KİMSE SESSİZ KALMASIN

Bu karar, beklediğimiz bir karardı, olması gereken buydu. Kadına yönelik şiddete ilişkin suçlar yargıya taşındığında, verilecek cezaların caydırıcı olması gerektiğini, şiddet faillerinin suçu tekrar etmesine sebebiyet verebilecek haksız tahrik indirimlerine, iyi hal indirimlerine son verilmesi gerektiğini "Özgecan'a Adalet" diyerek gerek sosyal medyada gerekse diğer mecralarda defaten dile getirdik ve getirmeye devam edeceğiz. Herhangi bir masum insanın öldürülmesi bütün insanlığa yönelmiş bir tehdit olarak görerek, şiddetin tüm toplum tarafından yüksek sesle kınanmasının verilecek hukuksal kararları etkilemesi bakımından önemli olduğunu düşünüyoruz. Şiddet vakasına tanık olan herkesin bu vicdani sorumluluktan dolayı sessiz kalmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bir insanlık suçu olan kadına şiddet vakalarının engellenmesi hepimizin ortak sorumluluğudur ve mücadele araçları hepimizin elindedir.

BU KARAR TÜM ŞİDDET DAVALARINA EMSAL TEŞKİL EDECEK

Özgecan davası sonucunda, toplumun adalete olan inancının tesisinde şiddet faillerine hiçbir tolerans gösterilmeden verilen cezanın indirim yapılmadan en üst sınırdan verilmesi kararını önemli buluyoruz. Bu dava sonucunda çıkan kararın diğer tüm şiddet davalarına da emsal teşkil edeceğini düşünüyoruz. Kadına yönelik şiddet konusunda sürekli iyi hal indirimleri, haksız tahrik indirimleriyle karşılaşıyorsak, sivil toplum olarak buna dur demek bizim görevimizdir. Tüm kamuoyunun ortaya koyduğu tepki ve kamuoyunun vicdanı bu şiddete sessiz kalamazdı. Şiddet hiçbir şekilde ve koşulda tolere edilemez. Kadına şiddete yönelik işlenen hiçbir suç cezasız kalmamalıdır. KADEM olarak, her platformda dile getirdiğimiz kadına şiddete karşı 4 maddelik önerimizi bir kez daha ifade etmek isterim. 1. Katiller hak ettikleri cezayı almalıdır. Katillere indirimler uygulanmamalı, caydırıcı ceza verilmelidir. 2. Ceza Kanunu revize edilerek, kadına yönelik şiddet nitelikli hal sayılmalı ve en ağır ceza ile müeyyideye bağlanmalıdır. 3. Kadınlara yönelik şiddete ilişkin özel ceza infaz sistemi getirilmelidir. Suçlulara ilişkin denetimli serbestlik ve seçenek yaptırımlar engellenmelidir. 4. Kadınlara yönelik şiddete ilişkin mahkemelerin şok edici yetersizliklerinin önüne geçmek için adli mekanizma yeniden yapılandırılmalıdır. Bu suçlara ilişkin ihtisaslaşmış 'şiddet mahkemeleri' kurulmalıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KADEM: Diğer tüm davalara emsal olacak bir karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN