Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızı oldu, 45 milyar dolar bağışladı

Kızı Max'in dünyaya geldiğini paylaştığı fotoğrafla duyuran Facebook'un patronu Mark Zuckerberg, bir mektup yazarak "Çocukların daha iyi bir dünyada yetişmesi için 45 milyar dolarlık servetinin yüzde 99'unu hayır işlerine bağışlayacağını" açıkladı

Giriş Tarihi: 3.12.2015
Kızı oldu, 45 milyar dolar bağışladı
Sosyal medya devi Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, şahsi hesabından paylaştığı fotoğrafla kızının dünyaya geldiğini duyurdu. Zuckerberg ve eşi Chan, ayrıca 1 Aralık'ta dünyaya gelen kızlarına yazdıkları mektupta, milyarlarca doları bulan yardım sözü de verdi. Genç çift, Maxima (Max) ismini verdikleri kızlarına hitaben yazıkları mektupta tüm ebeveynler gibi çocuklarını daha iyi bir dünyada yetiştirmek istediklerini belirterek, bunun için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini ifade etti.

'KIZIMIZA MEKTUP'
Yaklaşık 45 milyar dolarlık servete sahip ikili, bu sebeple varlıklarının yüzde 99'unu hayır işlerinde kullanılması amacıyla başlatacakları "Chan Zuckerberg Girişimi"ne bağışlayacaklarını açıkladı. "Kızımıza mektup" başlıklı mektupta "Senin kuşağının daha iyi bir dünyada yaşayabilmesi için, bizim kuşağımızın yapabileceği çok şey var" diyen çift, bağışın vakfın öncelikleri olan; kişiselleştirilmiş eğitim, tedavi edilebilir hastalıklar, insanlar arası iletişim ve güçlü toplumların inşası konularında hali hazırda yürütülen çalışmalara "küçük katkı" olacağını kaydederek "Diğer ebeveynler gibi elimizden geleni yapmak istiyoruz" dedi.

EŞİT, YAŞANABİLİR BİR DÜNYA

Mektupta, artık tüm düşüncelerinin kızlarına iyi bir gelecek kurma olduğunu belirten anne baba, kızlarının da içinde bulunacağı gelecek nesillere daha eşit ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için elinden ne geliyorsa yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

24 SAATTE 1.1 MİLYON BEĞENİ
Zuckerberg ile Chan'in "Annen ve baban" imzasıyla paylaştığı mektup, yayımlanmasının üzerinden henüz 24 saat geçmeden 1.1 milyon beğeni ve 190 bin paylaşım sayısına ulaştı. Mektubun paylaşılması üzerine 79 binden fazla kişi, Zuckerberg çiftinin mutluluğunu ve hedefledikleri girişimi tebrik eden mesajlarla yorumda bulundu. Zuckerberg çiftinin bu girişimi, teknoloji dünyasının bir diğer dev ismi Microsoft'un CEO'su Bill Gates ve eşi Melinda Gates'in hamlesinin ardından geldi. Gates çifti de bütün mal varlıklarını hayat boyunca bağışlama durumunu seçerek örnek bir davranış sergilemişlerdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızı oldu, 45 milyar dolar bağışladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN