Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Türk Nobeli' sahiplerini buldu

Bu yıl ilk kez verilecek olan TÜBA ödülleri sahiplerini buldu. Fen ve Mühendislik alanındaki ödül "Fotovoltaik Pil" buluşuyla Prof. Dr. N. Serdar Sarıçiftçi'nin oldu

Giriş Tarihi: 3.12.2015
'Türk Nobeli' sahiplerini buldu
"Türkiye'nin Nobeli" olarak da bilinen Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) ödüllerinin sahipleri belli oldu. 2015 Nobel Kimya ödülünü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın da üyesi olduğu TÜBA'da Fen ve mühendislik bilimlerinde Avusturya Linz Johannes Kepler Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Niyazi Serdar Sarıçiftçi, sağlık ve yaşam bilimlerinde Kanada Toronto Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Pakistan Ağa Han Üniversitesi Kadın ve Çocuk Sağlığı Mükemmeliyet Merkezi Direktörü Zulfiqar Ahmad Bhutta, sosyal ve beşeri bilimler kategorisinde ise İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Genç ödüle layık görüldü.

FEN ÖDÜLÜ ENERJİ PİLİNE

Avusturya Bilimler Akademisi tarafından aday gösterilen Sarıçiftçi'nin ödül aldığı çalışması hakkında bilgi veren TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, "Sarıçiftçi, güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülmesinde en etkin yöntemlerden biri olan C60 molekülü ile iletken polimerleri etkileştirmek suretiyle geliştirdiği organik fotovoltaik piller alanındaki çalışmaları nedeniyle TÜBA 2015 Akademi Ödülünü almaya hak kazandı" diye konuştu. Akademi Ödülleri de gelecekte Nobel gibi tanınır olacağını belirten Acar, "TÜBA, bilim insanlarını akademi ve diğer ödül programlarıyla teşvik etmeye devam edecek" dedi.

ÖDÜLLERİ ERDOĞAN TAKDİM EDECEK
TÜBA Akademi Ödülleri sahiplerine yaklaşık 30 bin dolar ve madalya verilecek. Tören ise 14 Aralık'ta, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek törenle takdim edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türk Nobeli' sahiplerini buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN