Kar esareti erken başladı

Marmara'dan Karadeniz'e, Doğu Anadolu'dan Güneydoğu'ya yurdun yarısı kar esaretiyle erken buluştu. Mevsimin ilk karı 7 ilde okulları tatil ettirdi. Yollar kapandı, 2 binden fazla yerleşim yerine ulaşılamıyor

Giriş Tarihi: 4.12.2015
Kar esareti erken başladı
Önceki gece başlayan kar yağışı dün yurdun yarıdan fazlasında etkisini artırdı. Bolu-Gerede- Karabük yolunda önceki gece yüzlerce araç mahsur kaldı. Yoğun kar nedeniyle 7 ilde okullar tatil edilirken, 2 binden fazla köy ve mahalleye ulaşılamıyor.
BOLU: TIR'lar, Gerede- Karabük arasındaki Kemikli rampasını çıkamadı. Trafik 7 saat durdu.10 kilometrelik araç konvoyu oluştu. Gerede ve Yeniçağa ilçelerinde okullar bir gün tatil edildi. 130 köy yolu kapandı. Kar 70 santimetreyi buldu.
DÜZCE: Topuk Yaylası'nda kar kalınlığı 50 santime ulaştı. Gölyaka ilçesindeki Kardüz Yaylası'na ciplerle gezmeye giden 7 kişi, 8 saat sonra kurtarıldı.
AĞRI: Patnos'da kar 30 santimetreye ulaştı. 202 köy yolu kapandı.
ERZURUM: Eksi 8 dereye düşen hava nedeniyle şadırvanlar ve süs havuzları buz tuttu. 325 köy yolu kapandı.
ERZİNCAN: 160 köy yolu kapandı.
BİTLİS: 298 köy yolu kapandı. Kent merkezi, Tatvan, Mutki ve Güroymak ilçeleri ile bağlı köylerde okulları bir gün tatil etti.
SİİRT: 200 köy yolu kapandı. 250 köy okulu tatil edildi.
ŞIRNAK: Kar kalınlığı 25 santimetreye ulaştı. 30 köy yolu kapandı. Okullar 1 gün tatil edildi.
BİNGÖL: Karlıova, Adaklı ve Yedisu ilçelerinde yoğun kar yağışından yaşam durma noktasına geldi.
VAN: İl genelinde tüm okullar bir gün tatil edildi. Bahçesaray yolu ve 343 mahallenin yolu kapandı. Uçak seferleri karşılıklı iptal edildi.
MUŞ: 30 köyün yolu kapandı. Muş Alpaslan Üniversitesi'nde eğitime bir gün ara verildi.
HAKKÂRİ: 10 köy ve 18 mezranın yolu kapandı.
KASTAMONU: 471 köy yolu kapandı. 6 ilçede okullar tatil edildi.
KARABÜK: 207 köy yolu kapandı.

EN SOĞUK ŞEHİR ERZURUM
Önceki gece en düşük hava sıcaklıkları, sıfırın altında olmak üzere Erzurum'da 8, Kars'ta 6, Ardahan ve Erzincan'da 5, Ağrı'da 4, Iğdır'da ise 1 derece olarak ölçüldü Sakarya, Rize çevreleri, Artvin'in kıyı kesimleri ile Hakkâri, Van, Bitlis Ağrı geneli, Şırnak, Siirt, Muş, Batman ve Erzincan çevrelerinde kar bekleniyor. Hava sıcaklığı ülke genelinde 3 ila 7 derece azalacak.

YILIN İLK KARI YAĞDI
Ardahan'da 2 bin 550 rakımlı Ulgar Dağı'nda ulaşım güçlükle sağlandı. Artvin karayolundaki 2 bin 642 rakımlı Sahara Geçidi ulaşıma kapandı. Erciyes Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı 30 santimetreye ulaştı. Eskişehir, Batman, Mardin, Diyarbakır'ın Kulp, Şanlıurfa'nın Siverek ilçesindeki bin 919 rakımlı Karacadağ ve Adıyaman'ın Çelikhan ilçesine yılın ilk karı yağdı.

Kasım ŞAHİN-Sinan AYDIN-Ali ALTUNTAŞ-Fuat TAPAN-Ali Faik ATAY

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kar esareti erken başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN