Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özgecan'ın katillerine ömür boyu hücre hapsi

Türkiye'nin vicdanını kanatan Özgecan Aslan cinayetinde 3 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Sanıklar cezalarını hücrede ve tek başlarına çekecek. Karar, bir kadın cinayetinde ceza indirimi uygulanmadan ve tüm sanıklara müşterek ceza verilmesi açısından hukuk tarihimizde bir ilk

Özgecan'ın katillerine ömür boyu hücre hapsi
Mersin Tarsus'ta geçtiğimiz şubatta tecavüze direnen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ı öldürüp cesedini yakan minibüs şoförü Ahmet Suphi Altındöken (26) ile oğluna yardım eden baba Necmettin Altındöken (50) ve arkadaşı Fatih Gökçe (20), dün yargılandıkları Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde karar duruşmasına çıktı. Duruşmadan önce polis, Adliye Sarayı çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) üyeleri ile Tarsus Kadın Platformu üyesi kadınlar ayrı ayrı gruplar halinde ellerinde pankartlarla Özgecan cinayetini protesto etti. KADEM'li kadınlar , "Rahat uyu Özgecan. Var hakkını savunan", "Özgecan Yasası istiyoruz" şeklinde slogan attı. Özgecan'ın amcası Yaşasın Aslan duruşma öncesi "Tarihe geçecek bir karar bekliyoruz" dedi ve nitekim de öyle oldu.

PİŞMANLARMIŞ!

Sanık Ahmet Suphi Altındöken son savunmasında "Pişmanım. Ne kadar anlatsam inanmazlar. Karara saygı duyuyorum" dedi. Babası Necmettin Altındöken "Aynı yaşta benim de kızım var. Özgecan'ı kesinlikle görmedim. Öleceğini bilsem engel olurdum" dedi. Fatih Gökçe ise, "Sapık değilim. Beni nasıl karıştırdılar anlamadım. Bin pişmanım" diye konuştu. Kararı açıklayan mahkeme, Ahmet Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve arkadaşı Fatih Gökçe'yi, "Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm etti. Sanık Ahmet Suphi Altındöken ayrıca "Hürriyetten yoksun kılma ve nitelikli cinsel saldırı" suçlarından 36 yıl, Fatih Gökçe ise "Cinsel saldırı" suçundan 24 yıl ayrıca cezalandırıldı. Mahkeme örnek kararla hiçbir sanığa ceza indirimi uygulamadı. Karar, avukatlar tarafından ayakta alkışlandı. Bir kadın cinayetinde hiçbir indirim ve iyi hal uygulanmadan ve tüm sanıklara müştereken verilen ceza, Türkiye'de bugüne kadar verilen en ağır ceza olarak kayıtlara geçti. Sanıklar tek kişilik hücrelerde tutulacak ve günde sadece bir saat açık havaya çıkacak.

SARE DAVUTOĞLU ANNESİNİ ARADI
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu davanın karara bağlanmasının ardından Özgecan'ın annesi Songül Aslan ile telefonda görüştü. Davutoğlu, "Hiçbir şey acımızı dindirmez ama bu karar toplum vicdanını rahatlatmıştır" dedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Kadına yönelik şiddet konusunda simge haline gelen bu davada sanıklar hakkında indirim kararı verilmemesi olumlu bir gelişmedir" diye konuştu.

'İNDİRİMLERİN UYGULANMAMASI ÇOK ÖNEMLİ'
Kadın ve Demokrasi Derneği Hukuk Komisyonu Başkanı Betül Yanılmaz "İndirimlerin uygulanmaması çok önemli bir karardı. Yargının kötü sicilini onarabilecek, emsal niteliği oluşturabilecek bir karar. Şimdi bu aşamada sanıkların kararı temyiz etmesini bekliyoruz. İş, Yargıtay'a gidecek. Yargıtay'ın da benzer bir karar vermesini bekliyoruz. Bu konuda kamuoyu baskısına devam edeceğiz. Süreç bizim için bitmedi. Bu cezaların etkin infazı en önemli problemlerden biri. Yani bir aftan faydalandırılmamaları, en önemli problem. Bunun da takipçisi olacağız. En üst sınırdan ceza verilmesi tek başına yeterli olmaz. Bunların etkin şekilde infaz edilmesi de gerekir. Bu kararın emsal teşkil edeceğine inanıyoruz" dedi.

AİLESİNİN EVLİLİK YILDÖNÜMÜNDE...
Özgecan'ın amcası Yaşasın Aslan Tarsus Adliyesi önünde ailenin avukatı Sevim Küçük ve Mersin Barosu Başkanı Avukat Alpay Antmen ile kararı değerlendirdi. Amca Aslan "Bugün 3 Aralık, anne ve babasının da evlilik yıldönümü. Umuyorum bu tarihi günde adaletin tecelli etmesiyle Özgecan'ımız biraz huzur bulmuştur. Avukatlara, basın mensuplarına, halkımıza, devlet büyüklerimize sonsuz teşekkür ediyor, ailem adına saygılarımı sunuyorum" dedi. Aslan ailesinin avukatlarından Sevim Küçük ise "Cezalarda indirim uygulanmadı. Hepsi ayrı hücrelerde kalacak. İndirim, kadın cinayetleri davalarında kamu vicdanını, hepimizi en çok rahatsız eden konu. Bu açıdan da biz bu kararı değerli buluyoruz" dedi.

'HER CİNAYETTE EMSAL KARAR OLSUN'
Mersin Barosu Başkanı Avukat Alpay Antmen ise "Bu mahkemenin kararını bütün kadın cinayetleri davalarına sunarak aynı emsal kararı istememiz gerekiyor. Bugün tartıdan adalete uygun bir karar çıktı. Bu kararın Türkiye'deki kadın cinayetlerine son vermesi halinde bir işe yarayacağını düşünüyoruz" dedi.

'ERDOĞAN'A BEYAZ EŞARP GÖNDERECEĞİM'
Duruşmaya katılmayan Özgecan Aslan'ın annesi, evinde yaptığı açıklamada, "Devletimizden Allah razı olsun, hak ettikleri en yüksek cezayı aldılar. Başka canlar yanmasın. Devlet büyüklerimizden Özgecan yasasının çıkarılmasını istiyorum" dedi. Acılı anne, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a adalet yerini bulduğunda beyaz bir eşarp göndereceğine dair sözünü de tutacağını söyledi. Anne Songül ve baba Mehmet Aslan karar sonrası kızlarının Mersin Şehir Mezarlığı'ndaki anıt mezarı önünde dua okudu. Baba Aslan "Ben hakikatin tecelli edeceğini biliyordum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgecan'ın katillerine ömür boyu hücre hapsi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN