Araç sürücüleri dikkat!

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Genel Başkanı Güne, 'Karda ve siste aracın görüş mesafesinin net olması lazım. Dolayısıyla silecek lastiklerini kış öncesi değiştirmek şarttır' dedi.

Giriş Tarihi: 5.12.2015 11:49 Güncelleme Tarihi: 5.12.2015 11:50
Araç sürücüleri dikkat!
Kış lastiği büyük önem taşıyor

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Genel Başkanı Hitay Güner, kar yağışının etkin olduğu mevsim şartlarında araçlara kış lastiği takılması kadar görüş mesafesinin net olabilmesi için silecek ve far sistemlerinin düzgün çalışmasının önem taşıdığını bildirdi.

Güner, yaptığı açıklamada, kış mevsiminde güvenli yolculuk için en önemli konunun kış lastiği olduğunu söyledi.

'Kış lastiği olmazsa olmazdır'

Kış lastiği olmayan araçların karlı ve ıslak yolda kaymasının önlenemeyeceğini belirten Güner, "Kış lastiğinin özelliği soğuk havada yumuşak kalarak zemini tutmasıdır. Onun için kış lastiği olmazsa olmazdır. Sürücüler kış mevsiminde araçlarını daima yavaş sürmesi önemlidir" dedi.

Kötü hava şartlarında görüş mesafesinin çok önem taşıdığına değinen Güner, "Kış lastiği kadar önemli bir konuda farların, sinyal, stop ve park lambalarının tam çalışır olmasıdır. Kötü hava şartlarında görüş mesafesi düştüğünden araçlar birbirleriyle ışık vasıtasıyla konuştuğundan aydınlatma sistemini kontrol ettirmeliyiz" ifadesini kullandı.

Güner, araçların camlardaki olası buğulanmanın önlemesi açısından klimasının da iyi çalışması gerektiğini vurgulayarak, sürücülerin etrafını net görebilmesinin olası kazaları önleyeceğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Araç sürücüleri dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN