Son ler! Türkiye'de yaşanan nerede oldu?

Türkiye'de en son nerede oldu? Türkiye'de meydana gelen ve şiddeti, verdiği hasar gibi bilgilerin tamamını buradan öğrenebilirsiniz

Giriş Tarihi: 4.12.2015 11:24 Güncelleme Tarihi: 6.12.2015 10:56
Son depremler! Türkiye'de yaşanan son depremler nerede oldu?
Boğaziçi Üniversitesi ve Araştırma Enstitüsü (KRDAE) ülkemizde yaşanan in tamamını takip ediyor ve verilerini tutuyor. Son depremler nerede oldu? Detaylar haberimizde...

Türkiye'de ve dünyada her gün çok sayıda deprem meydana geliyor. Ancak yaşanan son depremlerin pek çoğu 3 ve altı şiddette olduğu için hissedilmiyor. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve (KRDAE) ise son depremlerin tamamını takip ediyor ve verilerini tutuyor. Bu verilere göre olası deprem durumlarına yönelik önlemler alınıyor.

Türkiye'de yaşanan son depremlerin hepsinin detaylarını haberimizden öğrenebilirsiniz.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre;

5 Aralık 2015 tarihinde Bursa'nın Gemlik İlçesi'nde 3.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin dernliği 4.3 km olduğu için İstanbul ve Marmara'nın çeşitli illerinde de hissedildi.

4 Aralık 2015 tarihinde Bingöl'ün Kiğı ilçesinde, 17:37'de 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 5 kilometre derinlikte meydana gelen deprem, Bingöl, Tunceli, Elazığ, Diyarbakır ile çevre ilçelerde de hissedildi. Depremde herhangi bir can veya mal kaybı yaşanmadı.

3 Aralık 2015 tarihinde Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde, 17:52'de 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem 14 kilometre derinlikte meydana geldi. Depremde herhangi bir can veya mal kaybı yaşanmadı.

DEPREM NEDİR? NASIL ÖLÇÜLÜR?

Depremler yer kabuğunda yaşanan beklenmedik hareketlerden dolayı açığa çıkan enerji sonucunda gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgalanmaların yeryüzüne yansımasıdır.

Burada sismik aktivte ya da dalgalanma olarak belirtilen durum son depremlerin büyüklüğünü ifade etmektedir. Son depremlerin şiddeti sismograf ile ölçülür ve ölçülen depremler sismoloji bilim dalın tarafından incelenir. Deprem şiddeti Moment Magnitüd Ölçeği (Richter Ölçeği) ile belirlenir. Yaşanan depremlerin büyüklüğü 3'ün altında ise genellikle bu depremler hissedilmez.

Diğer taraftan 7 ve üstü şiddetteki depremler ise yıkıcı etkiye sahip olabilirler. Depremin şiddetinde, meydana geldiği derinlik etkilidir. Bir deprem yer kabuğunun ne kadar derininde yaşanırsa şiddeti az, ne kadar yüzeye yakın olursa şiddeti o kadar fazla olur.

Dünya yüzeyinde gerçekleşen depremler kendilerini bazen sallantı bazen de yer değiştirme şeklinde göstermektedir. Bazen yeryüzüne yakın bir noktada güçlü bir deprem gerçekleştiğinde tsunamiye sebep olabilir. Bu sarsıntılar ayrıca toprak kayması ve volkanik aktiviteleri de tetikleyebilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son depremler! Türkiye'de yaşanan son depremler nerede oldu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN