Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölümcül çile

Giriş Tarihi: 7.12.2015
Ölümcül çile

Saatlerce araç içinde trafikte kalmak; böbrek yetmezliğinden tansiyona, kabızlıktan kalp krizine kadar birçok ölümcül hastalığa davetiye çıkarıyor...

Ucu bucağı görülmeyen araç kuyruğu, gürültü, egzoz gazı ve kirli hava... İnsanı çıldırtan bu durum sadece zaman kaybı değil, sağlığı da vuruyor. Öyle ki bel ve boyun ağrılarından idrar yolu enfeksiyonlarına, kabızlıktan hemoroidlere, tansiyon yüksekliğinden kalp krizine, anksiyeteden panik atağa kadar pek çok hastalık trafikte uzun süre zaman geçirildiğinde tetikleniyor. Dr. Didem Altay Gazi, trafikte ortaya çıkan hastalıkları ve korunma yollarını şöyle anlatıyor:
Bel ve boyunda tutulma: Saatlerce araç içinde oturmak bel ve boyun omurlarına aşırı yük bindiriyor. Ortopedik yastık kullanın, belinizi esnetin.
Diyabet: Uzun süre trafikte aç kalmak, ilaç alamamak, stres artışına bağlı olarak hipoglisemi ya da hiperglisemi ataklarına yol açar. Mutlaka atıştırmalık alın.
İdrar yolları enfeksiyonu: Tutulan idrar böbreklere kadar geriye kaçarak enfeksiyonlara ve böbrek yetmezliğine kadar gidebilen ciddi böbrek hastalıklarına, erkeklerde prostata yol açabiliyor.

HER TÜRLÜ VURUYOR
Kabızlık ve hemoroid: Bağırsak hareketlerinde yavaşlama ve kabızlık, kabızlık sonucunda ve uzun süre oturmaya bağlı olarak kan dolaşımının anal bölgede yavaşlaması sonucu hemoroid oluşabiliyor.
Kalp krizi: Trafikte uzun süre geçirmek stres hormonlarının artışına, bu da mide ülserlerine, tansiyon yükselmesine, hatta kalp krizinin tetiklenmesine yol açabiliyor.

KAYNAK: TAKVİM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölümcül çile
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN