Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Musevi Cemaati Hanuka Bayramı kutlaması yapacak

Türk Musevi Cemaati, 13 Aralık Pazar akşamı Ortaköy’de mum yakarak Hanuka Bayramı kutlaması yapacak.

Giriş Tarihi: 9.12.2015 17:48 Güncelleme Tarihi: 9.12.2015 18:17
Türk Musevi Cemaati Hanuka Bayramı kutlaması yapacak

HANUKA BAYRAMI İÇİN ORTAKÖY'DE TOPLANACAKLAR
Türk Musevi Cemaati, 13 Aralık Pazar akşamı Ortaköy'de mum yakarak Hanuka Bayramı kutlaması yapacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu dün bir mesaj yayınlayarak Türk Musevi Cemaati'nin Hanuka Bayramı'nı kutlamıştı.

HANUKA BAYRAMI NEDİR ?

Yahudilerin "yeniden adama" bayramı Hanuka, ayrıca ışıklar bayramı olarak da bilinir ve Yahudi takviminin Kislev ayının 25inci gününde başlayıp sekiz gün sürer. Büyük dini simgesi açısından değil, Noel bayramına yakınlığı yüzünden Batıda en çok bilinen Yahudi bayramıdır. Yahudi olmayan birçok kişi bu bayramı Yahudi Noel'i olarak düşünür.

İbranicede "adama" veya "kutsama" anlamına gelen Hanuka, Yunan hükümdarı Antiokus IV'ün askerlerinin kutsiyetini kirlettiği Kudüs'teki kutsal tapınağın tekrar adanmasına işaret eder. Bir günlük yağın mucizevî bir şekilde sekiz gün yanmasını kutlar. Talmud'a göre, Yahudilerin Antiokus'un askerlerine başkaldırısının ardından tapınağı tekrar ithaf ettiklerinde ebedi ateşi yakmak için kullanılan kutsal yağdan sadece bir günlük yağ kalmıştı. Bir mucize sonucu bu yağ yenisi hazırlanana kadar sekiz gün boyunca yanmaya devam etti.

Hanuka'nın tek dini geleneği kandil veya mum yakmaktır. Mumlar, Menora ya da Hanukiya denilen dokuz kollu özel bir şamdanın kollarının yakılmasıyla kutlanılır. Birinci gün bir tane, ikinci gün iki tane yakılır ve bayram boyunca her gün bir fazla kolun yanmasıyla devam eder. Hanukiya'nın ortasındaki, diğerlerine göre daha yukarıda bulunan kola Şamaş (İbranice:, "Görevli") adı verilir ve bu kol her gün yanar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hanuka Bayramı mesajı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Musevi Cemaati Hanuka Bayramı kutlaması yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN