Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 Aralık 2015 Dünya İnsan Hakları Günü

Giriş Tarihi: 10.12.2015 15:37
10 Aralık 2015 Dünya İnsan Hakları Günü

10 Aralık tarihi, her yıl Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanıyor.

Dünya İnsan Hakları Günü, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 1948'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda kabul edildiği gün olan 10 Aralık'ta kutlanmaya başlamıştı.

BM Genel Kurulu, tüm devlet ve sivil toplum organizasyonlarını davet ettiği kurulda yapılan oylamayla '10 Aralık' tarihinin " Dünya İnsan Hakları Günü" kabul edilmesine karar verilmişti.

"TÜRKİYE'NİN KARARLILIĞI SÜRÜYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabul edilişinin 67'nci yılının kutlandığını anımsattı.

İnsan haklarını ortak temel ilkeler çerçevesinde evrensel düzeye taşıyan beyannamenin dünyanın her köşesindeki milyonlarca insanın umudu ve güvencesi olduğunu vurgulayan Erdoğan, beyannameyi ilk imzalayan ülkeler arasında yer alan ve insan haklar ıalanında temel Birleşmiş Milletler Sözleşmelerine taraf olan Türkiye'nin, bu alanda uluslararası örgüt ve mekanizmalarla işbirliğini de kararlılıkla sürdürdüğüne dikkati çekti.

"TÜM İNSANLIK İÇİN EVRENSEL BİR REHBER"

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, vatandaşların temel hak ve özgürlüklerden, bireysel olarak kanun önünde eşit ve serbest şekilde yararlanmalarının, Türkiye'nin siyasal ve toplumsal kültürünün dayandığı temellerden biri olduğunu belirtti.

Bakan Bozkır, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin insan haklarının korunması ve geliştirilmesi noktasında tüm insanlık için evrensel bir rehber vazifesi gördüğünü kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 Aralık 2015 Dünya İnsan Hakları Günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN