Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın ilk tüp köpekleri

İnsanlardaki tüp bebek yöntemiyle temmuz ayında doğan 7 köpek yavrusu ilk kez dünyaya tanıtıldı. Yöntem, türü tehlike altındaki hayvanlar için de bir umut ışığı

Giriş Tarihi: 11.12.2015
Dünyanın ilk tüp köpekleri
ABD'li bilimadamları "insanlarda kullanılan tüp bebek yöntemiyle" üreyen ilk köpek yavrularını kamuoyuna tanıttı. Cornell Üniversitesi'nde, temmuz ayında gerçekleşen deneyin ardından temmuz ayında dünyaya gelen 7 köpek yavrusu dün dünyaya tanıtıldı. Araştırma ekibinden Profesör Alexander Travis "Doğum esnasında hepimiz çok heyecanlıydık. Minik yavruları aldık, havluyla temizledik ve ağlamaya başladıklarını görünce başarılı olduğumuzu anladık" dedi. "Sağlıklı olduklarını anlamak için onları defalarca kontrol ettik" diyen Travis, labrador ve cocker spaniel kırması olan köpek yavrularının 5 aydır gayet sağlıklı bir yaşam sürdüğünü söyledi.

DAHA ÖNCE İŞE YARAMAMIŞTI
"

1970'lerden beri, birçok bilim insanı bu yöntemi başarıya ulaştırmaya çalışıyordu. Fakat insan ve köpek metabolizmalarındaki farklılıklardan dolayı tüp bebek yöntemi köpeklerde işe yaramamıştı" diyen doktor Pierre Comizzoli ise "Bu teknik sayesinde türleri tehlikeye giren köpeklerin ve hatta diğer hayvan türlerinin genlerini koruyabileceğiz" açıklamasında bulundu. Uzmanlar bu yönetmle köpeklerde görülen kalıtsal hastalıklarla da yeni mücadele yöntemleri geliştirilebileceğini söylüyor. İnsanlarda ilk olarak 1978'de başarıyla uygulanan suni döllenme yöntemi, köpeklerdeki 2 aylık gebelik süresi nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanıyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın ilk tüp köpekleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN