Eşini ve 7 çocuğunu Ege'de kaybetti

Ege Denizi'nde batan bir mülteci teknesinde eşini ve yedi çocuğunu kaybeden Suriyeli Ali Alsaho, kayıplarından insan kaçakçılarını sorumlu tuttu

Giriş Tarihi: 11.12.2015
Eşini ve 7 çocuğunu Ege'de kaybetti
Çeşme'de BBC Türkiye muhabiri Mark Lowen'a konuşan Ali Alsaho insan kaçakçılarının kendilerine, can yeleği giymelerine gerek olmadığını, teknenin güvenli olduğunu söylediklerini aktardı. Suriyeli mültecileri taşıyan tekne, bu hafta başında motor arızası sonrası batmıştı. Ali Alsaho'nun kaybettiği çocuklarının en büyüğü 9 yaşında, en küçüğü ise sadece 20 günlüktü. Çocukların bazılarının cesetleri denizden çıkarıldı, bazı çocuklar ile annenin cesedi ise hala bulunamadı. Alsaho, kendisi ile aynı yolculuğu yapmak isteyen Suriyelilere de, iç savaşa karşın ülkelerinden ayrılmamaları çağrısı yaptı. Suriyeli mülteci, "Bu riski almayın. Deniz yoluyla Avrupa'ya gitmeyin. Çocuklarınızı kaybedersiniz" dedi.

421 MÜLTECİ KURTARILDI

Dün yapılan kurtarma operasyonlarında 421 mülteci kurtarıldı. Muğla 149, Çanakkale'de 42, Kırıkkale'de 37, Aydın'da 41, İzmir Çeşme'de 152 mülteci kurtarıldı. Organizatör oldukları iddiasıyla da farklı illerde 18 kişi gözaltına alındı.

SADECE OĞLUNU KURTARABİLDİ
Afgan baba Ghulam Mujtaba Haidar 16 Ekim gecesi Yunanistan'a geçmek üzere Ayvacık'tan yaptıkları yolculukta ailesini kaybetti. 50 kişinin bulunduğu botun su alıp batması ardından sadece oğlunu kurtarabildi. Haidar, umut yolculuğunda 2 çocuğu ve eşini kaybetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eşini ve 7 çocuğunu Ege'de kaybetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN