T��rkiye'nin en iyi haber sitesi

Nobel'i Kral'ın elinden aldı

Türk bilim insanı Aziz Sancar, Nobel Kimya Ödülü'nü İsveç Kralı 16'ncı Gustaf'tan aldı. Başkent Stockholm'de düzenlenen törende Sancar'ın DNA tamiriyle ilgili buluşundan övgüyle söz edildi

Giriş Tarihi: 11.12.2015
Nobel'i Kral'ın elinden aldı
Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen törende ödülünü aldı. İsveç Kraliyet Ailesi'nin de katıldığı Stockholm Konser Salonu'ndaki tören açılış konuşması ve kısa müzik dinletisiyle başladı. Nobel Kimya Ödülü'nün sahiplerine takdim edilmesinden önce yapılan konuşmada, DNA'yı dokunulmaz kılan bazı noktalar olduğu, DNA'ya yapılan zararların devamlı olarak onarıldığı ve ödülü kazananların da bu yönde çalışma yapan bilim insanları olduğu vurgulandı. Çığır açan bu çalışmalarıyla Nobel Kimya Ödülü'ne layık görülen Aziz Sancar, Tomas Lindahl ve Paul Modrich konuşmaların ardından ödülünü İsveç Kralı 16'ncı Gustaf'ın elinden aldı.

'MEMLEKETİM ADINA SEVİNDİM'
Tören sonrasında soruları yanıtlayan Aziz Sancar, "Memleketim adına sevindim, Mardin adına sevindim. Memleketim için hayırlı uğurlu olsun. İnşallah bundan sonra daha büyük övgüler kazanırlar. Türkiye'de bilime çok büyük katkıda bulunurlar" dedi. Nobel Diploması ve altın madalya alan Sancar, 850 bin euro tutarında para ödülüne de hak kazandı. Sancar'ın Nobel Kimya Ödülü'nü aldığı töreni Mardin'in Savur ilçesindeki akrabaları ve hemşehrileri televizyondan büyük bir sevinç ve gururla izledi.

KÜLLİYE'DE AĞIRLANACAK

ABD'de, Kuzey Carolina Üniversitesi'nde "Biyokimya ve Biyofizik Bölümü" öğretim üyesi olan Aziz Sancar, Mardin Savurlu. Okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren 8 çocuklu bir anne-babanın çocuğu olarak doğdu. HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar'ın amcası olan Aziz Sancar, İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Sancar, yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne kabul edilen üç Türk'ten biri oldu. Sancar'ın, hafta başında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın konuğu olarak Ankara'ya gelmesi bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nobel'i Kral'ın elinden aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN