Gençlik ve Spor Bakanlığı engelli gençlerin yanında

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2012 yılında başlattığı Gençlik Projeleri Destek Programı ile engelli gençlerin topluma kazandırılmasına yönelik çalışmalara aralıksız devam ediyor. Proje kapsamında engellilere yönelik faaliyetlerde bulunan 29 ilden 54 kuruluşa 4 milyon 469 bin TL destek sağlandı.

Giriş Tarihi: 13.12.2015 14:40
Gençlik ve Spor Bakanlığı engelli gençlerin yanında
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç; "Asıl kusur, engelli vatandaşlarımızı göz ardı etmek ve yok saymaktır"

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2012 yılında başlattığı Gençlik Projeleri Destek Programı ile engelli gençlerin topluma kazandırılmasına yönelik çalışmalara aralıksız devam ediyor. Proje kapsamında engellilere yönelik faaliyetlerde bulunan 29 ilden 54 kuruluşa 4 milyon 469 bin TL destek sağlandı. Engelli Spor Kulüplerine de ayrı bir önem veren bakanlık son 10 yılda 2028 kulübe 8 milyon 763 bin TL yardım yaptı. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, engelli olmanın asla bir kusur olmadığını vurgulayarak, "Asıl kusur, onları göz ardı etmek ve yok saymaktır" dedi.


Gençlik ve Spor Bakanlığı, fiziksel ve zihinsel engelleri bulunan gençlerin sosyal hayata katılımlarının artırılmasına, hayatlarının kolaylaştırılmasına ve durumlarının iyileştirilmesine katkı sağlayacak projeleri desteklemeyi sürdürüyor. 2015/1 çağrı dönemi uygulama klavuzunda yapılan değişikliklerle engellilerimizin spor ya da sanatla rehabilitasyonunu amaçlayan projelere öncelik verildi. Bakanlık, 'Gençlik Projeleri Destek Programı' kapsamında 2012-2015 yılları arasında gönüllülük, sosyal uyum, sağlıklı yaşam, spor, gezi, kültür - sanat ve eğitim yoluyla engelli gençlerin rehabilitasyonunu amaçlayan 29 ilden 54 kuruluşa 4 milyon 469 bin TL yardımda bulundu. İstanbul, Burdur, Kayseri, Sivas, Kırşehir, Ankara, Afyon, Hatay, Diyarbakır, Isparta, Erzurum, Mersin, Mardin, Elazığ, Manisa, Bartın, Bolu, Gümüşhane, Van, Eskişehir, Bursa, Çankırı, Sinop, Samsun, Muğla, Konya, Çanakkale, Yalova ve Nevşehir'de yaşayan binlerce engelli gencimizin hizmetlerden yararlanması sağlandı.

"Engelli spor kulüplerine destek artarak devam ediyor"


Engelli gençlerin topluma kazandırılması için hazırlanan projelere destek sağlayan Gençlik ve Spor Bakanlığı, engelli spor kulüplerine de ayrı bir önem veriyor. Bakanlık, son 10 yılda 2028 kulübe 8 milyon 763 bin TL yardım yaptı.

-"Bakanlık olarak engelli vatandaşlarımızla beraberiz, onların her türlü sorunlarıyla ilgileniyoruz"

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, engelli olmanın asla bir kusur olmadığını vurgulayarak, "Asıl kusur, onları göz ardı etmek ve yok saymaktır" dedi. Bakan Çağatay Kılıç, hayatın her alanında engelli vatandaşların yaşam kalitesini artırmak, huzur ve refahını sağlamak için çalıştıklarını belirterek, "Engelli kardeşlerimizin yaşadıkları sorunları sadece kendilerinin değil, ailelerinin, çevrenin, toplumun, bizlerin ve kısacası tüm insanların ortak sorunu olarak kabul ettik. Bakanlık olarak engelli vatandaşlarımızla beraberiz, onların her türlü sorunlarıyla ilgileniyoruz. Engelli gençlerin topluma kazandırılması için 2012 yılında Gençlik Projeleri Destek Programı başlattık. Proje kapsamında son 3 yılda 54 kuruluşa 4 milyon 469 bin TL destek sağlandı. Projeden; spordan sanata, eğitimden geziye kadar her alanda 29 ilden yaklaşık 2 bin engelli gencimiz yararlandı. Engelli gençlerin spor yapmalarına da katkı sağlıyoruz. 2002 yılında 2 bin 763 olan engelli sporcu sayısı 2015 yılında 12 kat artarak 33 bin 514 oldu." diye konuştu. Bakan Çağatay Kılıç, "Gençlik ve Spor Bakanı olarak engelli vatandaşlarımızın desteklenmeleri halinde neler başarabildiklerini yakinen biliyor, çok farklı alanlarda önemli başarılarına şahit oluyorum. Burada önemli olan onların ortaya koyduğu duruş. Bedensel bazı engellerine rağmen hayatta hiç bir şeyin onlara engel olamayacağını gösterdiler. Engelli gençlerin mücadelelerinde onların yanında yer almak, onları teşvik etmek, onları dışlanmışlığa maruz bırakmamak için çalışmalarımız aralıksız sürecektir" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençlik ve Spor Bakanlığı engelli gençlerin yanında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN