Diyarbakır'daki izinsiz gösteriler

Giriş Tarihi: 15.12.2015 15:34

HDP ve DBP'nin çağrısı üzerine dün gerçekleştirilen eylemlerin kentte oluşturduğu tahribat ortaya çıktı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP) çağrısı üzerine dün gerçekleştirilen ve 2 kişinin hayatını kaybettiği, 3 kişinin de yaralandığı eylemlerin ardından, kentteki tahribat da ortaya çıktı.

Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağı ile operasyonları protesto etmek için iki siyasi partinin eylem çağrısı üzerine, Bağlar ve Yenişehir ilçelerinde
izinsiz yürüyüş düzenlendi. Güvenlik güçlerine taş, molotofkokteyli ve ses bombalarıyla saldıran gruplara müdahalenin ardından, çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı. Olaylar nedeniyle, kentte meydana gelen zarar da ortaya çıktı.

Emek, Cengizler, Sunay ve Fatih caddeleri ile Huzurevleri ve Mevlana Halit mahallelerinde göstericilerin yollara kurduğu barikatların kaldırılmasıyla yollar yeniden ulaşıma açıldı.

Kentte sökülen elektrik direkleri ve kaldırım taşları, cadde ve sokaklara atılan çöp konteynerleri, zarar gören iş yerleri ve otobüs durakları yaşanan saldırıların boyutunu gözler önüne serdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki personelin de hizmet verememesi nedeniyle, yollara atılan kaldırım taşlarının temizlenmediği, biriken çöplerin toplanmadığı görüldü.

Yaya ve sürücülerin, yollara devrilen elektrik direkleri, atılan çöp konteynerleri ve kaldırım taşları nedeniyle ulaşımda sıkıntı yaşadığı dikkat
çekti.

Bazı vatandaşlar ise Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince temizlik hizmetlerinin aksatılmasına tepki gösterdi.

Diyarbakır'da HDP ve DBP'nin Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağı ile operasyonları protesto etmek için yaptığı çağrının ardından bazı iş yerleri
kepenk, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren otobüsleri de kontak kapatmış, eylemlerin ardından çıkan olaylarda 2 kişi ölmüş, 3 kişi de yaralanmıştı.

Muhabir: Süleyman Umut GürhanYayınlayan: Zübeyde Balcı
15:21 15/12/15
"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyarbakır'daki izinsiz gösteriler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN