Türkiye karaciğer naklinde birinci...

Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat: Organ nakillerinin yüzde 80'i canlı vericiden yapılıyor. Organ bağışı çok yetersiz. Canlıdan karaciğer naklinde Türkiye dünyada ilk sırada

Giriş Tarihi: 16.12.2015
Türkiye karaciğer naklinde birinci...
Türkiye, canlıdan karaciğer naklinde dünya birincisi. Sağlık Bakanlığı verilerine göre; Türkiye'de şu an karaciğer nakli olmayı bekleyen kayıtlı, 167'si çocuk 2 bin 200 hasta var. Gerçek sayınınsa 8 bin ila 10 bin kişi olduğu tahmin ediliyor. Çocuk sayısının ise 500'den fazla olduğu öngörülüyor. Ancak Türkiye'de yılda toplam 4 bin 500 nakil gerçekleşiyor. Bunun bin 200'ü karaciğer nakli. Organ bağışı yetersiz olduğu için nakillerin yüzde 80'i canlı vericiden yapılıyor.

ALTYAPILAR İYİLEŞTİRİLDİ

Organ Nakilleri Bilinçlendirme ve Geliştirme Derneği bu yıl ikinci kez düzenlediği toplantıyla organ bağışını masaya yatırdı. Derneğin başkanı olan Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat, "2000'li yıllar, organ nakli için en önemli gelişmelerin yaşandığı ve başarı grafiğinin giderek arttığı bir dönemdir. Türkiye'de 2002'den itibaren 35 bin 400 organ nakli gerçekleştirilmiş, bunun 8 bin 600'ünü karaciğer nakilleri oluşturmuştur. Türkiye'de organ bağışının yetersizliğine bağlı olarak nakiller yüksek oranda canlı vericiden yapılıyor. Canlıdan karaciğer nakli yapan dünya ülkeleri arasında Türkiye ilk sırada" dedi. Prof. Dr. Polat, Türkiye'de kamu ve özel hastanelerde organ nakline yönelik altyapıların iyileştirildiğini ve doktorların deneyim kazandığını da söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye karaciğer naklinde birinci...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN