Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beş kuruşluk tepki

Kız arkadaşının babasının "beş kuruş etmezsin" sözüne kızıp otomobiline zarar verdiği gerekçesiyle yargılanan genç, bin 200 liralık para cezasını 24 bin adet beş kuruş madeni para ile ödemek istedi

Giriş Tarihi: 17.12.2015
Beş kuruşluk tepki
İzmir Konak'ta yaşayan Emrah Aşçıbaşı (22), eski kız arkadaşının babası Emin K.'nin kendisine "beş kuruşluk adam" demesi ve kız arkadaşının kendisini terk etmesi üzerine öfkelendi. Ayrıldığı kız arkadaşının babasına ait otomobilin 4 lastiğini kesti. Olayla ilgili araştırma yapan polis, güvenlik kamerasından lastiği kesen kişinin Emrah Aşçıbaşı olduğunu tespit etti. Suçlamayı kabul eden genç, kendisine "beş kuruşluk adam" dediği için Emin K.'nin otomobiline zarar verdiğini söyledi. İzmir 13. Asliye Ceza Mahkemesi'nde "mala zarar vermek"ten hakkında dava açılan Aşçıbaşı, duruşmada pişman olduğunu söyledi. Hâkim, zararın bin 200 lira olduğunu belirterek, sanığa zararı gidermesi için süre verdi. Aşçıbaşı, kendisine verilen para cezasını ilginç bir yöntemle ödemeyi tercih etti.

DURUŞMA GÜNÜNÜ KAÇIRDI
İzmir'deki Merkez Bankası'na giden Emrah Aşçıbaşı, bin 200 lira karşılığında kendisine 5 kuruş verilmesini istedi. Banka görevlilerinin bir hafta sonra hazır ettiği ve torbalara doldurduğu 5 kuruşları, market arabasına koyan genç, İzmir Adalet Sarayı'na gitti. Ancak duruşmanın bir gün önce olduğunu öğrenen Aşçıbaşı, duruşma gününü kaçırdığı için mala zarar vermekten 1 yıl hapis cezasına çarptırıldığını öğrendi. Mahkemeye itiraz dilekçesi verip, 5 kuruşları yeniden yüklenerek evinin yolunu tuttu. Tepki için böyle bir yola başvurduğunu söyleyen Aşçıbaşı, "Bana 'beş kuruşluk adam değilsin' diyen kişiye kaç beş kuruşluk adam olduğumu göstermek istedim. Duruşma gününü kaçırmam pahalıya mal oldu. İnşallah itirazım kabul edilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beş kuruşluk tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN