Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıbrıs'tan sınır dışı edilince ailecek perişan oldular

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden sınır dışı edildiği için eşi ve küçük yaşta 5 kızını yaklaşık bir yıldır göremeyen Murat Hüdür, "Ailemizi parçaladılar. KKTC'nin yaptığını bize Rumlar yapmadı" dedi. Hüdür, ülkeye girişindeki yasağın kaldırılması için gözyaşları içinde yetkililerden yardım istedi.

Giriş Tarihi: 18.12.2015 14:37 Güncelleme Tarihi: 18.12.2015 14:40
Kıbrıs'tan sınır dışı edilince ailecek perişan oldular
Adana'nın Seyhan ilçesinden 27 yıl önce yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne giden tekvando eğitmeni Murat Hüdür (46), burada yaptığı ilk evliliğinden iki çocuk sahibi oldu. KKTC'nin merhum Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın oğlu Serdar Denktaş'ın yakın korumalığını da yapan Murat Hüdür'ün daha sonra evlendiği Songül Hüdür (41)'den Hasan Can (16) ve Hasret (14) adında iki çocuğu daha oldu.

Murat Hüdür daha sonra Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nden tekvando eğitmeni olması için davet aldı. Hüdür çifti, çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlamak için 2002 yılında kaçak yollardan Kıbrıs Rum Kesimi'ne giderek iltica etti. Rum vatandaşlığına geçen çiftin, Hazal (13), Selena (12) ve Naz (11) adlarında 3 çocuğu daha oldu.


'VATAN ÖZLEMİ VARDI İÇİMDE'Çocuklarına Türk isimlerinin yanı sıra Rumca isim koymak zorunda kaldıklarını anlatan Hüdür, şöyle konuştu: 'Orada insan hakları her şey güzeldi. Çocukların gelecekleri vardı ama vatan özlemi vardı içimizde. İltica yapmıştık. Eski dostum Serdar Denktaş beyle konuştum. Bana 'Murat hoca bu çocuklar vatanlarına gelsin biz size devlet olarak yardımcı olacağız bu çocuklar Türk kalsın' dedi. Çocukların Türk kalmaları, Müslüman olarak yetişmelerini düşünerek karar verdik evi eşyaları her şeyi bıraktık orada eşim ve 5 çocuğumla KKTC'ye dönüş yaptım.'


'DÖNECEĞİME PİŞMAN ETTİLER BİZİ'Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde tutuklanarak sınır dışı edildiğini ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne girişinin yasaklandığını belirten Hüdür, şunları söyledi:

'Döndüğüme döneceğime bizi pişman ettiler. Ailemizi parçaladılar. Serdar Denktaş'tan bir destek gelmedi. Yaklaşık 1 yıldır eşimden ve çocuklarımdan ayrıyım. Lefkoşa'da perişan durumdalar. Üçünün okul hayatı bitti, garsonluk yaparak kız kardeşlerine sahip çıkmaya çalışıyor. Ve ben burada her gün dua ediyorum bu ihraç kararının kalkması için. Bana haksızlık yaptılar çünkü resmen evliyim eşimle. Her zaman çalıştım hiçbir zaman eşimi çocuklarımı yalnız bırakmadım.'

'BUNU İNANIN RUMLAR BİZE YAPMADI'Sınır dışı edildikten sonra kaçak yolla tekrar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine giden ancak 15 gün hücre cezası alıp tekrar sınır dışı edildiğini söyleyen Hüdür, ikinci eşi ve 5 kızına kavuşmak için gözyaşı döktü. Devlet büyüklerine seslenen Murat Hüdür, sözlerine şöyle devam etti:
'Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza sesleniyorum. Burada yapılan insanlık ayıbı. Koskoca aile. Biz kötü bir şey yapmadık, suç işlemedik. Vatan sandığımız KKTC topraklarına döndük. Burada evim yok, perişan durumdayım. Çocuklarımı buraya getireyim sahip çıkayım ama gücüm yok. Evim yok. Burada akrabamızın tek odalı yerinde kalıyorum. Elektriği suyu yok. Sağlıklı şartlarda kalmıyorum. Biz bu kadar mücadele ettik. KKTC'nin bize bu yaptığı insanlık ayıbı. Bunu inanın bize Rumlar yapmadı.'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıbrıs'tan sınır dışı edilince ailecek perişan oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN