Vegan Osman'ın üçüncü zaferi

'Vegan' olmasına rağmen cezaevi yönetiminin kendisine uygun yemek çıkartmadığı gerekçesi ile açlık grevine başlayan Osman Evcan taleplerinin karşılanması üzerine eylemini bitirdi

Giriş Tarihi: 20.12.2015
Vegan Osman'ın üçüncü zaferi
Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Osman Evcan, 'vegan' olmasına rağmen cezaevi yönetiminin taleplerini karşılamaması nedeniyle 10 Kasım'dan beri sürdürdüğü açlık grevini, 39. gününde bitirdi. Vegan Osman olarak bilinen Osman Evcan kendisini hastanede ziyaret eden Türk Tabipler Birliği heyetine ana talepleri karşılandığı için eylemini sonlandırdığını iletti. Evcan, normal beslenmesine dönebilmesi için hastaneye götürüldü. Abla Asiye Evcan, "Osman'ın sesi gayet iyi. Grevin son gününde de hastaneye yürüyerek gitmiş. Kazanılmış haklarını geri aldı. Çok mutluyuz" diye konuştu. İlk eylemini 2011'de yapan Evcan, 43 günlük açlık grevi sonunda Türkiye'deki tüm cezaevlerinde 28 Mart 2012'de, Hükümlü ve Tutuklular ile Ceza İnfaz Kurumları Personelinin İaşe Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlanarak, vegan-vejetaryen tutuklular için yemekler çıkartılması kararı alınmasını sağlamıştı. 1992'de yasadışı örgüt üyeliğinden müebbet hapis cezası alan Evcan ikinci açlık grevini geçen mayısta yapmış 33 günlük grevin sonunda cezaevi yönetimi ile anlaşmıştı.

VEGAN YEMEK NEDİR?
Veganlık ya da veganizm, çeşitli nedenlerle hayvan kökenli gıdaları ve diğer hayvansal ürünleri, yemek pişirmede kullanmayı reddetmek olarak biliniyor. Vegan kişiler, hayvan kullanımı yoluyla elde edilen gıdaları, giyecekleri ve diğer tüm yan ürünleri kullanmayı reddediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vegan Osman'ın üçüncü zaferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN