İstanbul Erkek Lisesi'nde büyük skandal

Giriş Tarihi: 21.12.2015 16:28
İstanbul Erkek Lisesi'nde büyük skandal

Eğitim dünyası, İstanbul Erkek Lisesi tarih öğretmeni Seyit Işık'ın İslam dinine ve Hz. Muhammed'e yönelik sözleriyle çalkalanıyor.

On beş yıldır İstanbul Erkek Lisesi tarih öğretmeni, geçtiğimiz Nisan ayında İslam dinine ve Hz. Muhammed'e yönelik sözleri sebebiyle bazı öğrenciler tarafından şikayet edilmişti. Şikayet üzerine Seyit Işık hakkında soruşturma başlatılmış, tarih öğretmeninin derslerde dini değerlere yönelik akıl almaz sözleri tespit edilmişti.

"Kur'an-ı Kerim değiştirildi"

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen soruşturma raporunda İstanbul Erkek Lisesi tarih öğretmeninin şu sözlerine yer verildi:

"Hac, İslam'a çok tanrılı dinlerden geçmiştir"

"Kur'an değiştirilmiştir. Kur'an'a eklemeler vardır"

"Hz. Muhammed kral olmak istediği için peygamberliğini ilan etmiştir"

"Ezan gereksizdir. Namaz vakitleri için saat kullanılabilir"

İslamofobi İstanbul Erkek Lisesi'nde

Batı'da İslam karşıtlığı ile resmî düzeyde mücadele edildiği bir dönemde İstanbul'da bir öğretmenin dini değerlere yönelik sözleri tepki çekecek boyutta. Görevi eğitim vermek olan bir öğretmenin % 99'u müslüman olan bir ülkede Hz. Muhammed'i 'çıkarı için hareket eden bir insan', Kur'an-ı Kerim'i 'değişmiş bir kutsal kitap' tanımlaması, öğrencilerde ve kamuoyunda infiale sebep oldu.

Dayakçı öğretmen

İstanbul Erkek Lisesi tarih öğretmeni Seyit Işık'ın marifetleri, Hz. Muhammed'e ve Kur'an-ı Kerim'e yönelik hakaretlerle sınırlı değil. Seyit Işık 2015-2016 eğitim-öğretim yılı başında pansiyonda bir hazırlık sınıfı öğrencisini de namaz kıldığı için tokatlamış. 'Burası okul, namaz kılınacak yer değil' diyerek öğrenci tokatlayan dayakçı öğretmen, daha sonra öğrencinin ailesinden özür dileyerek soruşturmadan kurtulmuş.

Öğretmen 45 günlük rapor aldı

İslam'a ve Hz. Muhammed'e yönelik saldırgan sözleri nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerince soruşturulan Seyit Işık, aylıktan kesim cezası almanın yanısıra başka bir okula tayin edildi. Tarih öğretmeni Seyit Işık, verilen cezayı tebellüğ etmemek için özel bir hastaneden kesintisiz 45 günlük heyet raporu aldı. Kamuoyu, kesintisiz 45 günlük raporun nasıl verilebildiğini merak ediyor.

Başbakan çıkaran okul

İstanbul Erkek Lisesi, Türkiye'nin köklü okulları arasında yer alıyor. Merhum Necmettin Erbakan, Mesut Yılmaz ve Ahmet Davutoğlu, İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun olup Başbakanlık görevini üstlenmiş isimler. İstanbul Erkek Lisesi, Çanakkale Savaşı'nda da gönüllü olarak cepheye giden ve şehid olan öğrencileriyle tanınıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul Erkek Lisesi'nde büyük skandal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN