Türkiye'nin en iyi haber sitesi

la konuşma cezasını, mahkeme 'somut tesbit yok' diye iptal etti

'da Suna Soydaş, otomobil kullanırken cep u ile görüştüğü iddiasıyla trafik polisleri tarafından kesilen 88 liralık para cezasını yargıya taşıdı. Bursa 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği, ‘somut tespit ve araca ilişkin ayırt edici özellik’ belirtilmediği gerekçesiyle Avukat Soydaş'ın yaptığı itirazın kabulüne karar verdi.

Giriş Tarihi: 22.12.2015 15:23
Telefonla konuşma cezasını, mahkeme 'somut tesbit yok' diye iptal etti

Karar uyarınca ödenen para cezası Soydaş'a iade edilecek. Barosu larından Suna Soydaş geçen 26 Haziran günü otomobil kullanırken cep u ile görüştüğü gerekçesiyle 88 lira para cezasına çarptırıldığını, kendisine tebliğ edilen ceza tutanağıyla öğrendi.


Bunun üzerine Soydaş, böyle bir kural ihlali yapmadığını bildirerek, Emniyet Müdürlüğü Hukuk İşleri ve Soruşturma Bürosu hakkında 'idari para cezasına itiraz' davası açtı. Bursa 3'üncü Sulh Ceza Hakimliği'nde bu konuda yapılan yargılama sonuçlandı. Hakim, 'Somut tespit ve araca ilişkin ayırt edici özellik' bulunmadığı gerekçesiyle itiraza konu yaptırım kararının hukuka aykırı olduğuna karar verdi. 5236 Sayılı Kabahatler Kanunu'nun 28/8-b maddesi uyarınca itirazı kabul eden Hakim, Bursa Valiliği, Emniyet Müdürlüğü Ceza İşleri Büro Amirliği'nce Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı ile verilen 88 TL İdari Para Cezasına ilişkin İdari Yaptırım kararının kaldırılmasına ve kesilen para cezasının kişiye ödenmesini de kararlaştırdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Telefonla konuşma cezasını, mahkeme 'somut tesbit yok' diye iptal etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN